הבריאה- תוספת לדיון בערב פתיחה של דרומא

עמוד הבית: www.bgu.ac.il/daroma
כאן המקום לדיון והמשך לימוד בעקבות שיעורים אשר מועברים בבית המדרש, להודעות של תלמידים ושאלות כלליות בנושאי יהדות. הבהרה: הדעות המוצגות בפורום הן אישיות ואינן עמדות רשמיות של בית המדרש. הפורום פתוח לכולם.

המנהלים: אליעזר ב, sharons

הבריאה- תוספת לדיון בערב פתיחה של דרומא

הודעהעל ידי tammybooba » 08:49 23/10/2009

טוב, אני עושה את הצעד הראשון וכותבת בפורום הזה...

בימים אלו אני קוראת את ספרו של הרב סולובייצ'יק "אדם וביתו", במאמר הראשון וגם קצת בשני מתייחס גם הוא לאותה כפילות בסיפור הבריאה, ונותן בה פן נוסף .
למעוניינים אכתוב בקצרה: לפי דבריו, האדם של פרק א' הוא "אדם-נטורה" האדם כחלק מהטבע, ושל פרק ב' הוא "אדם-פרסונה" האדם כאישיות. כל דחפיו, שאיפותיו, מחוייבויותיו ואפילו רצונו להמשכיות נעוצים בשני מקורות אלו.מה זה אומר? תקראו בעצמכם... וכיאה לרב סולובייצ'יק הוא בסוף מאחד בין השניים.
לדעתי מומלץ!
tammybooba

Re: הבריאה- תוספת לדיון בערב פתיחה של דרומא

הודעהעל ידי ofran » 19:58 26/10/2009

אכן אני מסכים ניתוחו של הרב סולביצ'יק לשני הפרקים ולשני סוגי האדם הוא מרתק. בספר איש וביתו הניתוח הוא בעיקר מזווית המוליכה לזוגיות ומשפחה שהם נושא הספר. אבל הניתוח במקור נעשה בספרו איש האמונה הבודד בו זווית הניתוח היא קיומית אישית .
עד כאן ההסכמה על משפט הסיום שלך אני חולק . כתבת: 'וכיאה לרב סולביצ'יק הוא בסוף מאחד בניהם'.
לא רק שהוא לא מאחד בניהם אלא שהוא טוען ששתי האישיות שתארת הם שני צדדים באדם שלעולם לא יוכלו להתאחות. האדם נידון לחיות במתח מתמיד בין שתי נטיות ושאיפות שונות. ניתן אפילו להגיד הפוך - 'כיאה לרב סולביצ'יק הוא לא מאחד בניהם' - אחד מהדברים שעומדים בתשית הגותו היא הדיאלקטיקה - הקוטביות בספרו איש ההלכה הוא כותב שהדיאלקטיקה היהודית בניגוד להגלינית לעולם לא מגיעה לסינתזה והחוויה הקיומית שלו היא מטוטלת תמידית. זו אחת מנקודות המחלוקת העיקריות שלו עם הרב קוק ההרמוניסט.
אמנם נכון שבאיש וביתו יש אשליה של איחוד אבל היא בזוגיות ולא באדם הבודד - הקוטביות ניכרת הרבה יותר בספר איש האמונה הבודד שכשמו כן הוא בודד.
ונסיים בפולניות - מהו הלקח -צריך להתחתן.
אורי
ofran

Re: הבריאה- תוספת לדיון בערב פתיחה של דרומא

הודעהעל ידי אליעזר ב » 10:45 27/10/2009

לעומת הפירוש המקובל ברב סולוביצי'ק אותו הביא אורי.
הרב יובל שרלו נוהג לפרש את הרב סולוביצי'ק כהרמוניסט,
ולהראות על סינטזה אשר קיימת בין הדמויות אותם מציג הרב סולוביצ'יק.
אגב-
לפי הקטע של הרב ברויאר אשר אותו למדנו בערב הפתיחה, דבר זה מקהה את כל התפיסה של האל,
מפני שהסינטזה לא יכולה להיות קיימת בתוך העולם.
אליעזר ב

חזור אל דרומא- בית מדרש לסטודנטים- פורום דיונים והודעות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד