שאלה שקיבלתי על מועד ב 2018 שאלה 1 + תשובה

שלח תגובה
kasirershahar

שאלה שקיבלתי על מועד ב 2018 שאלה 1 + תשובה

שליחה על ידי kasirershahar » 16:38 12/07/2019

השאלה:
היי שחר,
יש לי שאלה בנוגע לשאלה 1 במועד ב' 2018. הבנתי שמכיוון שהטבעת נעה ללא חיכוך אז הקיי הוא הערך הנתון בתשובה, אך לא הבנתי מדוע כאשר מודדים את אורך הגל, כתוב שהתדר הוא לפי n=4 ולא לפי n=3 כאשר כתוב 3.5 פאי. ולא 4.5. האם יש טעות בפתרון?

תודה. בנוסף לכך, כן אשמח להסבר מדוע המיתר נראה כך. השאלה לא ברורה לי כל כך.

תשובה:
אין טעות בפתרון אבל יש טעות בסימון של התדר. בפתרון הם בהתחלה סימנו ב את התדר של המצב ה n+1, כלומר המצב הראשון בו נכנס במיתר בדיוק רבע אורך גל אמור להיות וכן הלאה. לאחר מכן, בחלק השני של הפתרון הם השתמשו בסימון לתאר את התדר של המצב ה n , כלומר התחילו לספור מ1 במקום מ0. זה באמת מבלבל אבל אם נתעלם מהסימונים הפתרון נכון.
הסבר לפתרון:
יש לנו מיתר עם קצה פתוח וקצה סגור, בצד הסגור הגל חייב להתאפס (כי הוא לא זז) ובצד הפתוח הנגזרת לפי x חייבת להתאפס. לכן המצבים העצמיים יהיו מצבים בהם נכנס רבע אורך גל למיתר, או שלושת רבעי אורך גל, או אחד ורבע וכן הלאה. זה מסוכם במספרי הגל . מכאן ניתן למצוא את התדרים ע"י הכפלה במהירות הפאזה וחלוקה ב .
בחלק השני של הבעיה אומרים שהמיתר מתחיל במצב הבא (כי הילד מושך אותו למעלה עם הידיים ולמטה עם הרגליים בסדר יד רגל יד רגל, כלומר למעלה למטה למעלה למטה, ונתון שהצד הפתוח מתחיל בנקודה הכי נמוכה שלו):
.png
.png (2.77 KiB) נצפה 88 פעמים
מיתר.png
זוהי תבנית מחזורית בה נכנסים במיתר בדיוק מחזור ושלושה רבעים. כלומר שהתדר העיקרי יהיה זה שמתאים למצב בו נכנס אורך גל ושלושה רבעים במיתר שהוא המצב עם n=3 כמו שרשום בתשובה.

Mor Doron

Re: שאלה שקיבלתי על מועד ב 2018 שאלה 1 + תשובה

שליחה על ידי Mor Doron » 18:12 14/07/2019

היי שחר,
האם תוכל בבקשה לעזור עם פתרון הבעיה בצורה המלאה? הפתרון הרשמי למבחן קצר ולא מאד ברור בנוגע לשאלה הזו (בעיקר המשוואה בשורה הרביעית שלו)
תודה רבה.

kasirershahar

Re: שאלה שקיבלתי על מועד ב 2018 שאלה 1 + תשובה

שליחה על ידי kasirershahar » 18:58 14/07/2019

נראה לי שמה שכתבתי למעלה הוא די פתרון מלא לשאלה לא? מה חסר לך שם שלא מספיק מוסבר?

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 3ב (במקור להנדסת חומרים)”