תוצאות מועד א 2013

תוצאות מועד א 2013

הודעהעל ידי dcohen » 13:49 01/07/2013

שלום,

נבחנו 30 איש. התוצאות הם:
ציונים טובים: 95, 95, 90, 90, 80
עברו בזכות: 7 סטודנטים נוספים
עברו בחסד (ציונים בתחום 40-55): 11 סטודנטים
נכשלו: 7 סטודנטים

לפי בדיקת קורלציה המבחן אכן הצליח לבצע פילוח נכון של אוכלוסית הסטודנטים.
במילים אחרות - לא היו הפתעות לגבי מי הצליח.

התשובות הנכונות למבחן הן:

1. רגיסטר בקרה. תדר הפונקציה.
2. אין צורך לחשוש כיוון שהקוד ישובש. יכול להיות גם בגלל בעיות בקו התקשורת.
3. 1/8, 1/4
4. אפשרות ג - קרינה שנפלטת היא לפי פלאנק
5. אם הרדיוס גדול יותר מ-

ערעורים:
הבסיס היחיד לערעור לפי תקנות הפקולטה - טעות ניקוד.
אין טעם לערער אם התשובה לא תואמת את מה שפרסמתי.
אם מישהו חושב שטעיתי, דבר שכמובן אפשרי, כדאי לו קודם לדבר עם מי שהצליח במבחן.
אם לאחר חשיבה הסטודנט עדיין עומד על דעתו שהתשובות של המרצה שגויות - הוא מוזמן לבוא להסביר מדוע טעיתי.
ערעור בלתי מוצדק - בדיקה מחודשת של השאלה. הסטודנט מסתכן בהורדת ניקוד לאפס אם מדובר בעירעור-מיקוח.

בברכה, דורון
dcohen

Re: תוצאות מועד א 2013

הודעהעל ידי monsa » 07:34 03/07/2013

רציתי להעיר על שאלות 3,5 במבחן:

בקשר לשאלה 3: גם אחרי שפירסמת את התשובה דיברתי עם כמה חבר'ה ולא ידעו להסביר לי את הפיתרון באופן וודאי, וגם אם הפיתרון בסוף נשמע הגיוני - אני לא מבין למה פתרונות אחרים שחשבתי עליהם אינם נכונים, אני לא יודע לשפוט מהי התשובה הנכונה.

בקשר לשאלה 5: כדי לפתור את התרגיל היינו צריכים להיעזר בחישוב פשוט של נפח כפול צפיפות מסה, כך שיוצא שמסה פרופורציונאלית לR^3, ובאמת זה הדבר הראשון שעשיתי באופן אינטואטיבי והגעתי לתשובה,
אבל אז נסיתי לחשוב אם התשובה הגיונית ונזכרתי שבהרצאה למדנו שמסה פרופורציונאלית ל1 חלקי R...
מחקתי הכל והתשובה שהשארתי הייתה שהרדיוס צריך להיות קטן מרדיוס שוורצשילד ולא ידעתי איך להתייחס לצפיפות.

מסקנה מראות עיניו של סטודנט:
שתי השאלות מתבססות על חישובים באמת פשוטים, הבעיה היא שאנחנו לא יודעים לעשות אותם.
בקורס למדנו שניתן לחשב את עוצמת האלומה שעוברת דרך שלושה מקטבים בזוויות שונות וגם ראינו את זה בפועל, אבל לחשב את העוצמה - לא למדנו עדיין,
כדי לשאול שאלה שדורשת חישוב במבחן היינו צריכים ממש קצת לתרגל חישוב של עוצמה של אלקטרונים. אחרת, שאלה כזו דורשת מאיתנו להמציא נוסחה לחישוב של העוצמה ולהוכיח את נכונתה ואת יחידותה כדי שנהיה בטוחים שזה הפיתרון הנכון, ואנחנו צריכים להספיק לעשות את זה באופן עצמאי בתוך פחות משעתיים.

ואותו עניין לגבי שאלה 5, מכיוון שהגדרת לנו שהמסה פרופורציונאלית ל1 חלקי R, בלי להבין לעומק את העניין ולהבין שאין כאן סתירה אני לא יכול לכתוב במבחן תשובה שסותרת את הנתון שהצגת לפנינו בהרצאה.

אם אני טועה, ומראות עיניו של מרצה:
ברמת הקורס היינו צריכים לדעת את החישוב של שאלה 3 ואת הסתירה בין חישובי הרדיוסים שבשאלה 5 - אשמח לשמוע.

בתודה,
יעקב מונסה.

נ.ב. אשמח גם אם תוכל לתת תשובה פיסיקלית לשאלה שהתעוררה לי לגבי שאלה 5: מסה פרופורצינאלית לR^3 או ל1 חלקי R?
monsa

הודעהעל ידי dcohen » 07:41 03/07/2013

אני לא מבין למה פתרונות אחרים שחשבתי עליהם אינם נכונים, אני לא יודע לשפוט מהי התשובה הנכונה.
שתי השאלות מתבססות על חישובים באמת פשוטים, הבעיה היא שאנחנו לא יודעים לעשות אותם.

אני לא מסכים עם מה שמשתמע ממה שאתה כותב.
זה שלא הבנת משהו אכן גורם לכך שאתה לא יודע לעשות חישוב.
לכן צריך לעבור יותר טוב על החומר, לודא שמבינים, ולהגיע לשעות ייעוץ אם צריך הסבר נוסף.

כדי לשאול שאלה שדורשת חישוב במבחן היינו צריכים ממש קצת לתרגל חישוב של עוצמה של אלקטרונים. אחרת, שאלה כזו דורשת מאיתנו להמציא נוסחה לחישוב של העוצמה ולהוכיח את נכונתה ואת יחידותה כדי שנהיה בטוחים שזה הפיתרון הנכון, ואנחנו צריכים להספיק לעשות את זה באופן עצמאי בתוך פחות משעתיים.

בשביל המקטבים כל מה שהיה צריך לדעת זה שאם מקטבים של אלקטרונים הם ב-90 מעלות אז רק חצי עובר.
(אם זה היה פוטונים שום דבר לא עובר.90 מעלות לאלקטרונים זה כמו 45 מעלות לפוטונים).
ראה נוסחא כללית בתחתית של הקישור הבא http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Modern ... pic21.html
לא היה צריך לפתח שום נוסחא בשביל "החצי" הזה. זה ברור אפילו בלי נוסחא.

אני לא מוכן לקבל את הקביעה שאתם טעוני טיפוח שלא מסוגלים להבין משהו שדורש מתמטיקה של בית ספר יסודי.
dcohen

הודעהעל ידי dcohen » 08:14 03/07/2013

אשמח גם אם תוכל לתת תשובה פיסיקלית לשאלה שהתעוררה לי לגבי שאלה 5: מסה פרופורצינאלית לR^3 או ל1 חלקי R?

ברור שהמסה היא rho כפול נפח.

הקטע של מסה שפרופורציונלית לאחד חלקי הרדיוס הופיע בחישוב רדיוס שוורצשילד של פוטון שכלוא ברדיוס מסוים.
בשאלה הופיע כוכב עם צפיפות מסה rho ולא פוטון.
dcohen

הודעהעל ידי dcohen » 08:24 03/07/2013

אגב - כמעט כולם טעו בשאלה על הגוף השחור.
העדיפו תשובה מתחכמת שהמצאתי על פני תשובה פשוטה ונכונה.

"גוף שחור" בולע כל קרינה שנופלת עליו - הוא לא מחזיר שום דבר - לכן הוא נקרא "שחור".
אחרת, אם הוא היה מחזיר משהו - הוא היה נקרא "אדום" או "ירוק" או צבע אחר.

כמו כן, כפי שלמדנו, גוף שחור פולט קרינה עם התפלגות פלאנק.
ההתפלגות הזו נקבעת לפי הטמפרטורה.
ראו ציור בתקצירי ההרצאה.
dcohen

הודעהעל ידי monsa » 17:59 22/07/2013

בקשר לשאלה השלישית ממועד א (שהתשובה שלה היא חצי ורבע):
העניין של השאלה הוא להבין שקיטוב מחליש את עוצמת האלומה כל פעם בחצי
ומדידה לא משפיעה על עוצמת האלומה (אלא רק על הריסת הסופרפוזציה של כל חלקיק)?
monsa

הודעהעל ידי dcohen » 18:10 22/07/2013

יש בתקצירי ההרצאה ציורים שממחישים את ההבדל בין מכשיר קיטוב למכשיר מדידה.
אכן בזוית שבה מדובר ("הדוגמה הסטנדרטית") מקטב יעצור חצי מהאלומה
ולעומת זאת מכשיר מדידה לא עוצר שום חלקיק. כדאי להסתכל בציורים.

http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Modern ... pic23.html
dcohen

חזור אל מבוא לפיסיקה מודרנית

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד