שאלה כללית בנוגע לטור פוריה

מנהל: RanSharon

שאלה כללית בנוגע לטור פוריה

הודעהעל ידי benlavy » 09:09 14/06/2015

מקסים שלום!
רציתי בבקשה לשאול האם כל טור פוריה הוא טור מתכנס בהכרח(הכוונה להתכנסות רגילה במובן שאם עושים מהטור סדרת סכומים חלקיים אז לסדרה זו יש גבול, ולא מבחינת מתכנס בנורמה 2 שזה ברור שכן)? כן שאם אני מראה שטור מסוים הוא אינו טור מתכנס(לפי ההתכנסות הרגילה שציינתי הרגע) אזי הוא בהכרח לא טור פוריה?

תודה רבה!
benlavy

Re: שאלה כללית בנוגע לטור פוריה

הודעהעל ידי mlstudy » 16:56 14/06/2015

כשיש לך טור של מספרים, אפשר איכשהו לומר "התכנסות רגילה", אבל כשיש טור של פונקציות, חייבים להגיד באיזה מובן הטור מתכנס/לא מתכנס.
אני מניח שכשאתה אומר התכנסות רגילה, הכוונה היא להתכנסות נקודתית, כלומר שאם אני מקבע x כלשהו, אני מקבל טור מספרים שמתכנס.

אז התשובה היא שטור פורייה לא בהכרח מתכנס נקודתית. יתכן אפילו שהוא יתבדר בקבוצה אינסופית של נקודות (אפילו כזאת שהיא לא בת מנייה).
עם זאת, יש משפט שמבטיח שאם היא קבוצת כל הנקודות "הבעיתיות" (שבהן טור הפורייה לא מתכנס נקודתית לפונקציה שלו), אז ל יש אורך (מידה) אפס. אני לא נכנס להגדרת המושג "אורך (מידה) של קבוצה", אבל אתה יכול לקרוא כאן על קבוצות עם מידה אפס:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7 ... 7%A4%D7%A1
אינטואיטיבית זה אומר שאם תיקח סרגל ותנסה למדוד את האורך של הקבוצה, תראה שהוא אפס.
זה אומר שטור פורייה בהכרח מתכנס נקודתית "כמעט" בכל נקודה (בכל נקודה פרט לקבוצה עם אורך אפס).

שים לב שבקורס הבאנו משפט: אם רציפה למקוטעין עם נגזרת רציפה למקוטעין, אז טור פורייה של מתכנס נקודתית בכל נקודה ל .
mlstudy

Re: שאלה כללית בנוגע לטור פוריה

הודעהעל ידי benlavy » 21:00 14/06/2015

תודה רבה על התשובה המפורטת!
benlavy

חזור אל - אנליזת פורייה להנדסת חשמל

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד