מטען יוצר שדה מגנטי?

מנהל: gedalin

מטען יוצר שדה מגנטי?

הודעהעל ידי pinhasel » 20:57 04/06/2017

דיברנו עד כה על זרמים(תיל וכו׳) שיוצרים שדות מגנטים ומצאנו אותם או ע״פ חוק אמפר או ע״פ חוק היו סבר אולם לגבי מטען בודד בתנועה , לא מצאתי אזכור לכך, האם מטען בודד בתנועה יוצר שדה מגנטי? אני שואל כי בתרגיל 4 בעבודה 8, צריך למצוא את השדה החשמלי של המטענים הנעים בכל מערכות היחוס הרלוונטיות, במערכת של כל מטען אין שדה מגנטי כי המטענים לא נעים שם.
אבל במערכת המעבדה לפי הטרנספורמציה שכתובה בתרגול:
'E=gamma(E'+VxB
האם השדה המגנטי (תג) (כמובן שמדובר ברכיבים האנכים) שמדובר פה זה השדה המגנטי מהמערכת שממנה אני מגיע שנובעת רק מהמטען עצמו או גם מהמטען השני? ז״א אני רוצה לדעת את השדה החשמלי שיותר מטען 1 על נק׳ מסויימת במערכת המעבדה, הרי המטען 2 יוצר שדה מגנטי , משום שביחס ל1 הוא נע, האם כאשר אני עובר למערכת המעבדה, אני מתחשב רק בשדה המגנטי שיוצר המטען עצמו בנקודה או בשדה המגנטי שקיים שם בכללי.
ואם כן בכללי מהו שדה מגנטי שיוצר מטען בתנועה?
pinhasel

Re: מטען יוצר שדה מגנטי?

הודעהעל ידי Snir_C » 18:23 05/06/2017

כן, גם מטען בודד בתנועה יוצר שדה מגנטי.
במערכת המנוחה של מטען מסוים, הוא לא יוצר שדה מגנטי, אך מטענים אחרים הנעים ביחס אליו יוצרים שדות מגנטיים.
מכאן שבשאלה שלנו, במערכת המעבדה יהיו שני שדות מגנטיים (אחד מכל מטען) ובכל אחת ממערכות המנוחה של המטענים יהיה שדה מגנטי אחד.
כדי למצוא ביטוי לשדה המגנטי, תיעזר בשדה החשמלי של מטען בתנועה שמצאנו בתרגול הכיתה.
שניר
Snir_C

חזור אל - פיסיקה 2 לסטודנטים של פיסיקה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד