פתרון שאלה 5

פתרון שאלה 5

הודעהעל ידי orlandm » 01:21 01/02/2011

אהלן יואב, יש לי שאלה שמטרידה אותי מאז (וגם הטרידה אותי תוך כדי) המבחן.
נניח והאלקטרון היה במנוחה ופשוט ירו עליו פוטון עם אורך גל .
עכשיו, לפי פיזור קומפטון אם הוא מתפזר בזוית של 180 מעלות (או ישר אחורה) אז אורך הגל החדש שלו יהיה:

אנו יודעים שהאנרגיה של פוטון מבוטאת ע"י: ולכן האנרגיה של הפוטון אחרי ההתנגשות תהיה:

ומכאן אני מבין שבהחזרה בזוית האנרגיה דווקא תהיה מינימלית.
איפה אני טועה?

אם אני צודק, אז אם נלך למערכת האלקטרון בשאלה 5 אז האנרגיה המינימלית גם תהיה בהחזרה של ולא המקסימלית. אנא האר את עיני.
תודה,
מתן

(אגב, בכל מקרה יש לכם שם טעות בשורה האחרונה של הפתרון של השאלה כשכתוב צריך להיות כתוב )
אתה יודע שאתה חנון אם יש לך חתימה בפורום של המחלקה לפיסיקה.
orlandm

Re: פתרון שאלה 5

הודעהעל ידי ymeir » 18:26 03/02/2011

החלק הראשון כמובן נכון, אבל המסקנה שגם כשהאלקטרון נע, המינימום הוא בהחזרה מלאה איננו נכון. דרך לגיטימית לפתור את השאלה היא לעבור למערכת שבה האלקטרון נמצא בהתחלה במנוחה, ואז יש לנו פיזור קומפטון רגיל. כעת אנחנו צריכים לעבור חזרה למערכת המקורית, וכתוצאה מכך יהיה שינוי באורך הגל של הפוטון, כתוצאה מאפקט דופלר. השינוי יהיה תלוי בזוית הפיזור, ואפשר לראות (תרגיל) שכתוצאה מהשינוי, אורך הגל הקצר ביותר יהיה בפיזור ב-180 מעלות. זה ברור גם פיסיקלית, כי בהתחלה האלקטרון נושא את רוב התנע והאנרגיה, ולכן האנרגיה (והתנע) המכסימלים של הפוטון המפוזר יהיו כאשר הוא נע בכיוון התנועה המקורי של האלקטרון.

יגאל
ymeir

Re: פתרון שאלה 5

הודעהעל ידי orlandm » 19:05 03/02/2011

או.קיי. האמת שחשבתי על זה קצת ובאמת הנחתי שבהתמרות לורנץ של התנע והאנרגיה ממערכת האלקטרון למערכת המעבדה זה ישתנה. אני מניח שזה תלוי ביחד האנרגיות ההתחלתיות בין הפוטון לאלקטרון.
תודה
אתה יודע שאתה חנון אם יש לך חתימה בפורום של המחלקה לפיסיקה.
orlandm

חזור אל - פיסיקה 3

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 2 אורחים