מספרי חלקיקים שנשמרים

מספרי חלקיקים שנשמרים

הודעהעל ידי amirbial » 19:39 09/06/2019

היי
בהרצאה 20 דיברנו על סימטריה zz U(1) zz שגורמת לגדלים שמורים עבור לפטונים ובריונים. יש לי שאלות שהן בין חור בידע לרצון לווידוא הבנה:
1. עבור לפטונים אני מבין שהגודל הזה נשמר עבור כל חלקיק בנפרד כלומר ההפרש בין כמות האלקטרונים לעומת הפוזטרונים הוא גודל שמור, וכנ"ל עבור 2 הדורות האחרים. (נכון?)
2. עבור בריונים למרות השם המבלבל מספר בריונים תכונה זו לא נכונה (שימור עבור כל סוג בנפרד), כי אנחנו מכירים דוגמא נגדית שנייטרון מתפרק לפרוטון אלקטרון וניטרינו (נכון?) אז השימור נכון רק עבור הסכום הכולל ולא עבור כל סוג בנפרד.
3. עבור קווארקים לדוגמא רק up אני כבר לא בטוח האם הם גודל שמור בפני עצמם או רק כסכום.

תודה, אמיר.
amirbial

Re: מספרי חלקיקים שנשמרים

הודעהעל ידי yevgeny.kats » 21:36 09/06/2019

1. המספר הלפטוני אכן נשמר עבור כל דור בנפרד, אבל צריך לקחת בחשבון לא רק את האלקטרון והפוזיטרון, אלא גם את הנייטרינו והאנטי-נייטרינו.

2. המספר הבאריוני, שהוא בעצם מספר הקוואקרים (פחות מספר האנטי-קוואקרים) חלקי 3, נשמר רק עבור הסכום של ששת סוגי הקווארקים. אין שימור עבור כל דור בנפרד כי מטריצת ה-CKM (המופיעה בצימוד של הקווארקים ל-W) מערבבת בין הדורות השונים.
אם מדברים במונחים של באריונים ולא קווארקים, מדובר בשימור מספר הבאריונים (מכל הסוגים יחד) פחות מספר האנטי-באריונים.

3. כפי שמשתמע מהתשובה ל-2, מספר הקווארקים מסוג מסוים איננו גודל נשמר (והתפרקות הנייטרון שהזכרת היא דוגמה לכך).
יחד עם זאת, אם לוקחים בחשבון רק QCD (ו/או אלקטרומגנטיות), מספר הקווארקים כן נשמר עבור כל סוג קווארק בנפרד, כפי שתראו בעבודה 12, שאלה 3. זה יכול להיות שימושי במצבים מסוימים בגלל ש-QCD היא האינטרקציה החזקה ביותר ו/או בגלל נסיבות אחרות.
yevgeny.kats

חזור אל - מבוא לחלקיקים אלמנטריים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד