בעיה רצינית בפתרון שאלה 4 במועד א'

בעיה רצינית בפתרון שאלה 4 במועד א'

הודעהעל ידי bentsy » 23:06 27/07/2007

שאלה 4 במבחן של ויקטור מועד א'

החיכוך Fs מסומן בפתרון המוצע באתר פיסיקה למועד א' , הוא בכיוון מעלה (שמאלה בציר הX)
ולפי הנתון בשאלה מדובר על גילגול ללא החלקה שכן הסיבה היחידה שהכדור מתגלגל זה עקב כך שהחיכוך כמובן יהיה בכיוון מטה (כלומר עם הכיוון החיובי של ציר הX - ימינה)

לפי איך שציירו את החיכוך למעלה זאת אומרת שהכדור מתגלגל למעלה וזה לא מה שביקשו בשאלה אלה אמרו שהוא מתגלגל מטה.

אם מישהו חולק עלי נא להגיב כי נראה לי שהשאלה הזאת הרסה לכולם את הציון שכן מי שעשה את החיכוך למטה זכאי לכל הנקודות או לפחות חצי כי זה לדעתי הפתרון הנכון ולא מה שמוצע באתר.
bentsy

הודעהעל ידי יואב עציוני » 13:30 29/07/2007

התאוצה היא כלפי מטה, הגלגול יהיה עם כיוון השעון, כלומר התאוצה הזוויתית היא עם כיוון השעון, לכן המומנט היחיד במערכת - החיכוך צריך לפעול עם כיוון השעון. וזה אומר כלפי מעלה.

גם צריך להיות ברור שאם אין חיכוך הגליל יחליק מטה, החיכוך מתנגד לתנועה זו ולכן הוא פועל כלפי מעלה, הוא מאיט את התאוצה.
יואב עציוני

אז כנראה ישנם ניגודים רבים בין ההרצאות לתירגולים כי

הודעהעל ידי bentsy » 11:45 30/07/2007

ויקטור הראה בהרצאה כדור שמונח על משטח מישורי עם חיכוך והביאו לו סיבוב עם כיוון השעון (זז ימינה בציר הX ) ולבסוף הוא סימן את החיכוך גם עם כיוון החיובי של ציר הX כלומר ימינה.

אז מסקנה :כפי שאתה אומר בשאלה 4 החיכוך מנוגד לתנועה כי הכדור בלי החיכוך ירד מטה באופן אוטומטי(ללא חיכוך) ואם כן היה חיכוך אז היה פועל מעלה זוהי טענתך.
ומה שויקטור אמר וסימן זה שהכדור מתגלגל עם כיוון השעון כלומר הולך ימינה וגם החיכוך הוא סימן ימינה שכן זוהי סטירה למה שאתה אומר.(בנוסף אמר על אותו עיקרון כי אנחנו הבני אדם הולכים בעזרת כוח החיכוך כלומר עשה הקבלה בינינו לכדור , תנועה שלנו ימינה מהווה שהFs ימינה)
הערה :נראה לי שאם מסמנים את החיכוך מעלה בשאלה 4 כפי שהוא מסומן בפתרון וטוענים שיש תאוצה מטה אז אולי צריך לקחת Fk בכלל (אני חושב לא בטוח סתם נקודה למחשבה כי אולי כך זה מסתדר)

בקיצור אם אתה יכול לעשות לי סדר בבלגן כי כנראה יש לי הבנה שגויה , כי הלכתי לפי הדוגמאות של ויקטור עם הליכת בני אדם וגילגול כדור על משטח אופקי.
תודה!
bentsy

הודעהעל ידי יואב עציוני » 07:49 31/07/2007

אני חושב שבדוגמא שויקטור עשה יש מומנט נוסף מלבד המומנט שניתן על ידי החיכוך.

אם קיים מומנט נוסף יכול להווצר מצב של גלגול עם החלקה עבורה התאוצה הזוויתית גדולה מהתאוצה הקווית, (כדוגמא קיצונית תחשוב על הגלגל שמפרפר במקום - כלומר מסתובב בלי תאוצה קוית).

ובמקרה כזה יכול להיות שחיכוך מהרצפה יתנגד לא לתנועה הקווית אלא לתנועה הזוויתית, ולכן החיכוך יפעל בכיוון החיובי.
יואב עציוני

חזור אל - פיסיקה 1ג (במקור להנדסה כימית, לא בשימוש)

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד