הבדל בין שתי שאלות

הבדל בין שתי שאלות

הודעהעל ידי abcd » 10:15 27/01/2017

שלום בשני מבחנים שונים ראיתי שתי שאלות, שנראות לי דומות אך התשובה שונה. אשמח להבהרה

1. אבן שמסתה 2 קג מחוברת לחוט 0.5 מטר ומסתובבת במעגל במהירות זוויתית קבועה של 12 רדיאן בשנייה. מומנט הכוח הכולל ביחס למרכז המעגל הינו:
התשובה היא אפס ( אותה שאלה בדיוק במבחן אחר התשובה הייתה 6 - אז מה התשובה הנכונה ?)

2. אבן שמסתה 2 קג מחוברת לקצה מוט ללא מסה שרדיוסו 0.5 מטר ומסתובבת במעגל במהירות זוויתית קבועה של 12 רדיאן בשנייה. מומנט הכוח המקסימלי של כוח הכבידה ביחס למרכז המעגל הינו:
התשובה היא 10

תודה
abcd

Re: הבדל בין שתי שאלות

הודעהעל ידי simba » 14:31 27/01/2017

1. במקום לשאול אותי מה התשובה, ולשנן מומלץ להבין ולתרגל חשיבה ביקורתית. מה אתה חושב התשובה הנכונה? אחרי הכול כמה שאלות כבר אתה חושב יהיו ממוחזרות במחבחן שלך? לדעתי רובן לא.

2. השאלות כמובן שונות ואין קשר בינהן, חוץ מהעובדה ששתיהן דנות על תנע זוויתי ומומנטים.

ממליץ לא לקרוא את מה שאני כותב עכשיו עד שתגבש תשובה משלך...

שאלה ראשונה שלך: התשובה היא 0. זאת מכיוון שהתנע הזוויתי של המערכת (גוף נקודתי שעושה תנועה מעגלית) הוא קבוע, ולכן , אומר שסכום המומנטים 0.

שאלה שניה: חישוב פשוט של מומנט כוח (כוח כפול זרוע) יגלה לך בשורה אחת שאכן התשובה היא 10, ממליץ לך לבדוק.

נקודה למחשבה
לפעמים יש בשאלות כאלו בכוונה נתונים לא רלוונטיים, ולכן שאלות שונות מאוד נראות לך דומות. כמובן שברגע שיודעים מה רלוונטי ומה לא הכול נפתר בשורה אחת:
בתרגיל הראשון שנתת כל הנתונים המספריים לא רלוונטיים. הדבר היחיד שרולוונטי זה שאמרו שיש גוף נקודתי הנע במהירות קבועה, וששואלים על סכום המומנטים.
בתרגיל השני העובדה שהמהירות קבועה לא רלוונטית, וגם לא גודל המהירות, אלא רק שאר הפרמטרים.
לסיכום מדובר על שני תרגילים שאין שום דמיון בניהם, ורק גרמו להם להיראות דומים על מתן נתונים דומים.
מה שהכי חשוב זה לדעת את החומר, ולקרוא שאלות בזהירות.

יאיר
simba

הודעהעל ידי abcd » 17:11 27/01/2017

לא הבנתי את כוונתך -
שאלה ראשונה שלך: התשובה היא 0. זאת מכיוון שהתנע הזוויתי של המערכת (גוף נקודתי שעושה תנועה מעגלית) הוא קבוע, ולכן , אומר שסכום המומנטים 0.

ניסיתי לעשות משוואות מומנטים ויצא לי המומנט של MG ועוד המומנט של T.. וזה לא נתן אפס
האם תמיד התנע הזוויתי יהיה קבוע וסכום המומנטים אפס ?
abcd

הודעהעל ידי simba » 21:36 27/01/2017

אתה מפספס...

חוק שימור התנע הוויתי כפי שלמדנו בתרגול אומר:

מאחר ומהירות הסיבוב קבועה (נתון) גם התנע הזוויתי קבוע מאחר ועבור חלקיק נקודתי ,
שיוצא במקרה שלנו: .
מאחר והא קבוע בהכרח סכום המומנטים 0.
simba

חזור אל - פיסיקה 1ב רגיל

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד