תנע זוויתי נשמר - תנע זוויתי של מ"מ לא

תנע זוויתי נשמר - תנע זוויתי של מ"מ לא

הודעהעל ידי lihigola » 19:19 22/02/2017

שלום ,

אפשר דוגמא שסותרת את זה שהתנע הזוויתי במערכת נשמר אך התנע הזוויתי של מרכז המסה לא נשמר?

אני מבינה שהתנע הזוויתי של המערכת מתאפס כשסכום מומנטי הפיתול מתאפס אבל השאלה שלי היא האם כשמדברים על המערכת מדברים על סכום של כל מומנט בפני עצמו ולא ביחס למרכז המסה? ויכולים להיות מומנטים שיתאפסו על גוף מסוים אבל כפועלים על מ"מ לא? איך זה יכול לקרות ?

אם ככה , האם זה נכון בהקשר של תנע ואנרגיה? -> תנע\אנרגיה נשמר - לא בהכרח תנע\אנרגיה של ממ נשמר?
והאם ההפך גם נכון ?

* עוד שאלה: האם מהירות (בהקשר של מוט או בכללי של שאלות עם מרכז מסה) של גוף או מוט מסוים שווה למהירות של מרכז המסה פלוס המהירות של הסיבוב סביב מרכז המסה?

תודה מראש.
lihigola

Re: תנע זוויתי נשמר - תנע זוויתי של מ"מ לא

הודעהעל ידי simba » 11:26 23/02/2017

דוגמא
אני לא מוצא דוגמא כרגע.
אבח אני כן יכול למצוא דוגמא לדבר הבא:
התנע הכולל של המערכת לא נשמר, אבל התנע הזווית של מרכז המסה כן.
זה יקרה לדוגמא במערכת כמו זו שמוצגת בשאלה ראשונה בתרגיל בית 11 אם מחליפים את שתי המסות התלויות במשיכה של החוטים בכוח בעל גודל זהה, ובכיוונים הפוכים.
כתוצאה מכך סכום הכוחות החיצוניים יהיה אפס, אבל סכום המומנטים לא.

באופן כללי בכל מערכת בה סכום הכוחות החיצוניים הוא אפס וסכום מומנטי הכוח שונה מאפס התנע הזוויתי של מרכז המסה נשמר, אולם התנע הזוויתי הפנימי לא יישמר.
אם את רוצה להבין למה תסתכלי בספר של מיכאל בעמודים 94-97.

שאלה שניה
האמירה היא שבמידה וסכום מומנטי בכוח החיצוניים מתאפס התנע הזוויתי של המערכצ כולה נשמר (לא מתאפס). לא כל כך מבין את השאלה שלך בדיוק.

תנע ואנרגיה
אין מה לערבב בין תנע קווי, תנע זוויתי, ואנרגיה. לכל אחד כללים משלו.
לדוגמא עבור תנע קווי שימור תנע של המערכת ושימור תנע של מרכז המסה זה אותו דבר, וכשאחד נשמר גם השני נשמר.
בתנע זוויתי זה לא נכון.

שאלה אחרונה
עבור גוף קשיח תמיד ניתן לחשוב על תנועה כעל תנועה קווית של מרכז המסה + סיבוב (תנועה מעגלית) מסביב למרכז המסה.
לא תמיד זה הכי נוח או שימושי לפתרון בעיות ולעמים יש דרך נוחה יותר, אבל זה תמיד אמירה נכונה.

יאיר
simba

חזור אל - פיסיקה 1ב רגיל

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Tomer Ygael ואורח אחד