עבודה 5 תר' 6

עבודה 5 תר' 6

הודעהעל ידי benlavy » 18:42 22/07/2014

שלום,
שרית רשמה לי בתשובה לשאלה אחרת כי ניתן להשאיר את r0(נק' הייחוס בה פוטנציאל מתאפס) בצורה של r0 כללי ולא חייב לבחור נק' ספציפית, אבל היא אמרה שכן צריך לומר באיזה תחום היא תהיה..אז איך אני יודע באיזה תחום היא תהיה? מה מנחה אותי להחליט זאת?

תודה רבה,
benlavy

Re: עבודה 5 תר' 6

הודעהעל ידי sara » 22:56 22/07/2014

כל עוד הפונטציאל עבור שבחרת הוא סופי אז זה בסדר. (למשל, במקרה של תיל אינסופי הפוטנציאל לא מוגדר באינסוף או על גבי התיל, לכן זה לא יכול להיות אף אחת מהאופציות הללו).
בעיקרון זו נקודה שרירותית. הסיבה שחשוב להגדיר באיזה אזור זה היא כי הביטוי עבור הפוטנציאל הוא אותו ביטוי עד כדי קבוע. והקבוע הזה תלוי בנק' ייחוס שבחרת.
בחירה של נקודה אחרת, תוביל לביטוי של פוטנציאל שונה במקצת.
אם יש אזור שמוארק, בדרך כלל מומלץ לבחור נקודה זו כי הפוטנציאל עליו הוא אפס בלאו הכי.
שרית
sara

הודעהעל ידי benlavy » 09:31 24/07/2014

א)אז בתשובות לתרגיל זה עב' 5 תר' 6 בחרו את הרדיוס b להיות נק' הייחוס, בעצם את אומרת שיכולנו לבחור כל נק' שבה הפוטנציאל סופי? כלומר כל נק' במרחב חוץ מאינסוף ופני הגליל האינסופי? וזה הדבר היחיד שמנחה אותי בבחירת נק' הייחוס(בהנחה שאין לי נק' מוארקת)? פשוט יכול לקחת כל נקודה שהפוטנציאל בה סופי?
ב)אי אפשר פשוט להשאיר את הביטוי עם r0 נק' ייחוס כללית ולומר באיזה תחום היא לא יכולה להיות(ושזה יספיק בתור תשובה מלאה)? כלומר לא באינסוף ולא על פני הגליל האינסופי?

תודה רבה על עזרתך,
benlavy

הודעהעל ידי sara » 12:40 25/07/2014

א. הנקודה על פני הגליל היא סופית (יכולת לבחור ). מלבד זאת - נכון.
ב. לא. כי כשאתה מחשב פוטנציאל אתה חייב להגדיר היכן נקודת הייחוס שלך במקרה שבו יש לך כמה תחומים עם ביטוי שונה של פוטנציאל בכל אחד מהתחומים הללו העניין של ההגדרה הזו חשובה לרציפות של הפוטנציאל.
אם מדובר רק בתחום אחד (כמו למשל תיל אינסופי) אז זה אכן לא משנה.
שרית
sara

הודעהעל ידי benlavy » 10:21 26/07/2014

א)לגבי הפוטניצאל בנק' a, או בכל נק' אחרת, בשביל להבין אם מדובר בערך סופי או מתבדר של פוטנציאל, פשוט צריך להציב את הנקודה a(או כל נק' אחרת שתהיה) בנוסחה של הפוטנציאל המתאים לתחום שבה היא נמצאת ולראות אם מתקבל ערך סופי או ערך שמתבדר? ואז אם זה ערך סופי אז ניתן פשוט לקחת את הנקודה הזו בתור נק' ייחוס r0?? ואז בעצם הערך הסופי של הפוטנציאל שהתקבל עבור נק' הייחוס הזו הוא כמו הפוטנציאל אפס שלי? וכול הפוטנציאל במערכת ימדד ביחס אליו? כך שאם יש נקודה שביחס לפוטנציאל בנק' היחוס יש לה פוטנציאל גבוה ב1 מזה שבנק' יחוס אז מעתה במערכת הפוטנציאל של אותה נקודה יהיה 1?
ב) לגבי בחירת הr0, אז במצב של תרגיל עם כמה גורמים שצריך למצוא פוטנציאל במרחב כולו למשל תיל וקליפה, אז אני מחשב בנפרד לכל גורם ואז מחבר ואז לאחר שאני מחבר אני בודק עבור הביטוי הסופי שקיבלתי אילו נקודות יכולות להיות r0 (בעצם אלו שהפוטנציאל שלהן שהתקבל לאחר הסכימה מכל הרכיבים בתר' הינו פוטניאל סופי ולא מתבדר) ? רק בשלב הסופי לאחר חיבור הפוטנציאלים מכל הרכיבים אני בעצם בודק איזו נק' יכולה להיות r0(או באיזה תחום r0 יכול להיות)??
ג) נניח שכבר קיבלתי את התשובה הסופית לפוטנציאל במרחב ויש לי ביטוי עם r0 ואז באמת בדקתי והחלטתי איזו נקודה שרירותית שיכולה להיות הr0 שלי, אז מה אני עושה עם התשובה הסופית לאחר שהחלטתי לגבי נקודה r0? פשוט מציב בתשובה הסופית במקום הr0 ? וזהו? ואם אני לא בוחר בנקודה ספציפית אלא למשל בוחר תחום מסויים שבו r0 יכול להיות אז אני משאיר לגמרי את התשובה הסופית עם הr0 ומציין ליד באיזה תחום הr0? (ואגב הכוונה בתחום היא למשל להגיד באופן כללי שr0 נמצאת על משטח מסוים או על פני מרחק מסויים ממרכז הבעיה או משהו כזה?)
תודה
benlavy

הודעהעל ידי sara » 16:33 24/08/2014

benlavy כתב:א)לגבי הפוטניצאל בנק' a, או בכל נק' אחרת, בשביל להבין אם מדובר בערך סופי או מתבדר של פוטנציאל, פשוט צריך להציב את הנקודה a(או כל נק' אחרת שתהיה) בנוסחה של הפוטנציאל המתאים לתחום שבה היא נמצאת ולראות אם מתקבל ערך סופי או ערך שמתבדר? ואז אם זה ערך סופי אז ניתן פשוט לקחת את הנקודה הזו בתור נק' ייחוס r0?? ואז בעצם הערך הסופי של הפוטנציאל שהתקבל עבור נק' הייחוס הזו הוא כמו הפוטנציאל אפס שלי? וכול הפוטנציאל במערכת ימדד ביחס אליו? כך שאם יש נקודה שביחס לפוטנציאל בנק' היחוס יש לה פוטנציאל גבוה ב1 מזה שבנק' יחוס אז מעתה במערכת הפוטנציאל של אותה נקודה יהיה 1?

כן.

benlavy כתב:ב) לגבי בחירת הr0, אז במצב של תרגיל עם כמה גורמים שצריך למצוא פוטנציאל במרחב כולו למשל תיל וקליפה, אז אני מחשב בנפרד לכל גורם ואז מחבר ואז לאחר שאני מחבר אני בודק עבור הביטוי הסופי שקיבלתי אילו נקודות יכולות להיות r0 (בעצם אלו שהפוטנציאל שלהן שהתקבל לאחר הסכימה מכל הרכיבים בתר' הינו פוטניאל סופי ולא מתבדר) ? רק בשלב הסופי לאחר חיבור הפוטנציאלים מכל הרכיבים אני בעצם בודק איזו נק' יכולה להיות r0(או באיזה תחום r0 יכול להיות)??

אפשרי, אבל יותר נח לבחור נקודת ייחוס עבור התיל בנפרד (כל נקודה חוץ מאינסוף ואפס) ועבור קליפה בנפרד (לרוב אינסוף כשמדובר בהתפלגות סופית של מטען) ורק אז לחבר בין שניהם. אין זה חשוב או מעניין מהי נקודת הייחוס החדשה (בדרך כלל נוצרת אחת כזאת כבר מעצם החיבור) כך שאין צורך לחשב מהי.

benlavy כתב:ג) נניח שכבר קיבלתי את התשובה הסופית לפוטנציאל במרחב ויש לי ביטוי עם r0 ואז באמת בדקתי והחלטתי איזו נקודה שרירותית שיכולה להיות הr0 שלי, אז מה אני עושה עם התשובה הסופית לאחר שהחלטתי לגבי נקודה r0? פשוט מציב בתשובה הסופית במקום הr0 ? וזהו? ואם אני לא בוחר בנקודה ספציפית אלא למשל בוחר תחום מסויים שבו r0 יכול להיות אז אני משאיר לגמרי את התשובה הסופית עם הr0 ומציין ליד באיזה תחום הr0? (ואגב הכוונה בתחום היא למשל להגיד באופן כללי שr0 נמצאת על משטח מסוים או על פני מרחק מסויים ממרכז הבעיה או משהו כזה?)

כן, אתה לרוב לא חייב להגדיר מהו בדיוק , אבל יש להדגיש שהיא לא נקודה מתבדרת (כמו אפס או אינסוף במקרה של תיל).
אם במקרה יש לך בעיה עם הארקה. אז אתה כבר יודע שהפוטנציאל שם הוא אפס, אז אין טעם לבחור בנקודה אחרת (גם אם ישנן עוד נקודות שבהן הפוטנציאל הוא אפס כמו סט של קליפות שאחת מהן מוארקת ומצד שני גם באינסוף הפוטנציאל הוא אפס).
שרית
sara

חזור אל - פיסיקה 2א (במקור להנדסת חשמל)

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד