מבחן 2012 מועד ב' תר' 1 סעיף ב'

מבחן 2012 מועד ב' תר' 1 סעיף ב'

הודעהעל ידי benlavy » 13:43 24/08/2014

שלום,

נראה שבפתרון מרצה לתרגיל זו לא משתמשים באותה הראשית לגליל ולתיל מדוע זה כך? אם ניתן להסביר מדוע הם לא מזיזים את השדה של התיל לציר של הגליל או להיפך?? והאם זה נכון לפתור זאת ככה?

תודה
benlavy

Re: מבחן 2012 מועד ב' תר' 1 סעיף ב'

הודעהעל ידי sara » 14:02 24/08/2014

בשאלה זו חישבו את השדות של הגליל והתיל בנפרד כשלכל אחד התייחסו לראשית שנמצאית בראשית של כל אחד מהם.
מסימטריה, גודל השדה תלוי רק במרחק מכל אחד מהם.
אם היינו רוצים לקבל ביטוי של שדה חשמלי במרחב כולו, היה עליך באמת לבחור ראשית אחת ולבצע הזזה מתאימה לאחד מהם או שניהם.
בשאלה זו ביקשו משהו יותר פשוט. ביקשו לדעת באיזו נקודה על הישר השדות מקזזים אחד את השני - לכן חישבו ישירות רק על ידי הצבה של גודל השדה כמשתחשבים במרחק של אותה נקודה מהגליל/מהתיל.

כך או כך, אתה אמור לקבל את אותה התוצאה.

אגב, גם בשאלה שבה מבקשים הפרשי אנרגיה (כמו בשאלה 2_4901 - עבודת בית 5 תרגיל 3) אפשר להימנע מבחירת ראשית משותפת כיוון שאנו מעוניינים במתח (הפרשי פוטנציאל).
אם בשאלה זו היינו צריכים לכתוב ביטוי עבור הפוטנציאל, אז היה עלינו להתייחס לראשית משותפת ולבצע הזזה.
שרית
sara

הודעהעל ידי benlavy » 14:16 24/08/2014

תודה על המענה!
-אני בחרתי לבצע הזזה של הביטוי של השדה של התיל(קבעתי את הראשית בציר הגליל) ולכן שינית את r בביטוי השדה של התיל ל5R-r אבל אז שהצבתי את r=3R בשביל לחשב את השדה של התיל יצא לי תוצאה שונה מבתשובות למה זה ככה ? איפה הטעות שלי? אולי אם אני מזיז את הביטוי שדה של התיל אז אני אמור כבר להציב בכדי לחשב את השדה של התיל את המרחק של הנק' מציר הגליל ולא מציר התיל(בגלל ההזזה שביצעתי..?)??

תודה לך
benlavy

הודעהעל ידי benlavy » 15:29 24/08/2014

קודם כל תודה רבה רבה על כול העזרה ועל המענה והאדיבות שלך שרית!

עכשיו בהמשך לתרגיל הזה...
-אני בחרתי לבצע הזזה של הביטוי של השדה של התיל(קבעתי את הראשית בציר הגליל) ולכן שינית את r בביטוי השדה של התיל ל5R-r אבל אז שהצבתי את r=3R בשביל לחשב את השדה של התיל יצא לי תוצאה שונה מבתשובות למה זה ככה ? איפה הטעות שלי? אולי אם אני מזיז את הביטוי שדה של התיל אז אני אמור כבר להציב בכדי לחשב את השדה של התיל את המרחק של הנק' מציר הגליל ולא מציר התיל(בגלל ההזזה שביצעתי..?)??

תודה לך
benlavy

הודעהעל ידי sara » 16:49 24/08/2014

התיל הוא מימין לגליל ולכן אם בחרת את הראשית להיות על ציר הגליל היה עליך לעשות את ההזזה הבאה:

אפשר לבדוק בקלות שאם אתה נמצא מימין לתיל אתה אכן אמור לקבל שדה ימינה (ביטוי חיובי) ואם אתה משמאל אתה מקבל שדה שמאלה (ביטוי שלילי).
ואז השדה הכולל עבור התחום שמחוץ לגליל:

ואז כשאתה מציב ומשווה לאפס, אתה מקבל את התשובה הנכונה.
שרית
sara

הודעהעל ידי benlavy » 17:55 24/08/2014

הי שרית:
1) אז לפי מה שהסברת זה אומר שלאחר שאני מבצע את ההזזה לביטוי של השדה של התיל, אני מציב בו את המרחק של הנקודה מהראשית(ציר הגליל) ולא את מרחק הנק' מציר התיל כבר נכון? זה תמיד ככה בהזזות? שלאחר שאני מזיז ביטוי מסוים אז אני מציב בו מעתה את המרחקים כפי שהם מהראשית ולא מהגוף עצמו??
2) שאני רוצה להציב נק' שהיא מימין לתיל אז אני בוחר בעצם r שהוא גדול מ5R אז ומציב בביטוי המוזז של השדה של התיל נכון? וr קטן מ5R כדי לקבל נק' שהיא משמאל לתיל נכון?
3) איך אני יודע איך לבצע את ההזזה במקרה הזה? למה זה שהתיל מימין לגליל ז"א שצריך לעשות r-5R ולא 5R-r? מה העקרונות שמנחים אותי שאני מבצע ההזזה של הראשית?

תודה רבה
benlavy

הודעהעל ידי sara » 18:26 24/08/2014

benlavy כתב:הי שרית:
1) אז לפי מה שהסברת זה אומר שלאחר שאני מבצע את ההזזה לביטוי של השדה של התיל, אני מציב בו את המרחק של הנקודה מהראשית(ציר הגליל) ולא את מרחק הנק' מציר התיל כבר נכון? זה תמיד ככה בהזזות? שלאחר שאני מזיז ביטוי מסוים אז אני מציב בו מעתה את המרחקים כפי שהם מהראשית ולא מהגוף עצמו??
2) שאני רוצה להציב נק' שהיא מימין לתיל אז אני בוחר בעצם r שהוא גדול מ5R אז ומציב בביטוי המוזז של השדה של התיל נכון? וr קטן מ5R כדי לקבל נק' שהיא משמאל לתיל נכון?
3) איך אני יודע איך לבצע את ההזזה במקרה הזה? למה זה שהתיל מימין לגליל ז"א שצריך לעשות r-5R ולא 5R-r? מה העקרונות שמנחים אותי שאני מבצע ההזזה של הראשית?

1) זה כך הרעיון בהזזה, שאתה לא צריך להציב את "המרחק" של הנקודה הרצויה ביחס לגליל (2R) ואז את המרחק שלה ביחס לתיל (3R). אלא בוחר ראשית, עושה הזזה למי שצריך ואז אתה פשוט מציב את המרחק מהראשית.
במקרה שבחרת זה ואתה מציב את זה בכל מקום שמופיע .

2) כשאתה עושה הזזה אתה צריך לעשות אם התיל זז ימינה מרחק d ו- אם התיל זז שמאלה מרחק d. בכל מקרה זה תמיד .

3)זה חיבור וקטורי, תנסה לשרטט את שלושת הוקטורים הנקודה ביחס לראשית החדשה, מיקום ציר התיל ביחס לראשית ואת הוקטור מציר התיל לנקודה הזו ותגלה שהיא למעשה .

אם קשה לך לדמיין את זה, תעיף מבט בתרגול 4 שאלה 2 (2_3501).
שרית
sara

הודעהעל ידי benlavy » 21:37 24/08/2014

אז לגבי 2) אם במצב שבו התיל היה משמאל לגליל(והראשית בגליל), אז במצב זה d יהיה ערך שלילי בעצם(d-) ואז כיוון שוקטורית אנו עושים r-d אז יוצא לנו r--d=r+d? לכן הזזה צריכה במצב כזה להיות r+d?
לגבי 3) שאת אומרת לעשות- "ווקטור מיקום ציר התיל ביחס לראשית" אז הכוונה לווקטור שיוצא מהראשית והחץ שלו מגיע לתיל נכון? ולגבי "וקטור מציר התיל לנקודה הזו" זה ווקטור שיוצא מהתיל והחץ שלו מגיע לנקודה נכון?(אם זה אכן ככה אז הבנתי)..

תודה רבה
benlavy

הודעהעל ידי sara » 14:59 26/08/2014

כן, כן וכן.
שרית
sara

חזור אל - פיסיקה 2א (במקור להנדסת חשמל)

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד