מבחן 2011 מועד ב' תרגיל 1

מבחן 2011 מועד ב' תרגיל 1

הודעהעל ידי benlavy » 14:39 25/08/2014

שלום,
1) האם אנו יכולים להשוות את הביטוי של הפוטנציאל עבור r גדול מR לביטוי של פוטנציאל של מטען נקודתי כיוון שאנו יודעים כי מדובר על קורד' כדוריות, ולכן האופציות שלנו הן גם כדור טעון וגם קליפות טעונות בלבד, והם כולם מקיימים זאת(שפוטנציאל עבור מרחק גדול מן הרדיוס זה כמו פוטנ' של מטען נקודתי)?
2) האם מותר לי להניח כי היחידות של שדה חשמלי בקורדינטות כדוריות יורכב תמיד מיחידות של k q^2\m^2? והאם תמיד אוכל להניח זאת לגבי כל שדה חשמלי של כל גוף ובכל סימטריה ? שהרי לשדה חשמלי של כל גוף ובכל סימטריה יש תמיד אותן יחידות נכון?

תודה
benlavy

Re: מבחן 2011 מועד ב' תרגיל 1

הודעהעל ידי sara » 23:28 25/08/2014

benlavy כתב:1) האם אנו יכולים להשוות את הביטוי של הפוטנציאל עבור r גדול מR לביטוי של פוטנציאל של מטען נקודתי כיוון שאנו יודעים כי מדובר על קורד' כדוריות, ולכן האופציות שלנו הן גם כדור טעון וגם קליפות טעונות בלבד, והם כולם מקיימים זאת(שפוטנציאל עבור מרחק גדול מן הרדיוס זה כמו פוטנ' של מטען נקודתי)?

מטען נקודתי יתן לך איבר שהולך כמו בפוטנציאל. גם אם יש לך סופרפוזיציה של מטען נקודתי עם קליפה/משטח, עדיין מסופרפוזיציה (חיבור התרומות) תקבל איבר כזה. אם לא, אז אין סיבה
לחשוב שקיים מטען נקודתי במערכת (אגב, כשיש סימטריה כדורית, אותו מטען יכול להופיע רק בראשית).

benlavy כתב:2) האם מותר לי להניח כי היחידות של שדה חשמלי בקורדינטות כדוריות יורכב תמיד מיחידות של k q^2\m^2? והאם תמיד אוכל להניח זאת לגבי כל שדה חשמלי של כל גוף ובכל סימטריה ? שהרי לשדה חשמלי של כל גוף ובכל סימטריה יש תמיד אותן יחידות נכון?

כן ואפילו ממולץ לבדיקה של יחידות, רק שהמטען הוא ללא הריבוע, כלומר:
שרית
sara

Re: מבחן 2011 מועד ב' תרגיל 1

הודעהעל ידי benlavy » 11:40 27/08/2014

השאלה שלי הייתה אבל למה אנו יכולים להשוות את הביטוי של הפוטנציאל עבור r גדול מR לביטוי של פוטנציאל kq\r ?איך אני יודע שיתקיים השיויון הזה בהכרח?

תודה
benlavy

חזור אל - פיסיקה 2א (במקור להנדסת חשמל)

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד