שאלה בנוגע לסולם שמונח על קיר.

שלח תגובה
sandman

שאלה בנוגע לסולם שמונח על קיר.

שליחה על ידי sandman » 02:26 30/07/2016

בעיקרון ככל שהאדם מתקדם בגובה על הסלום , אז הכוח הנורמאלי שחוזר מן הקיר גדול יותר ושווה לחיכוך.
השאלה שלי למה גם הכוח הנורמאלי מהרצפה לא גדל ככך שהוא קרוב יותר למטה? הוא מפעיל עליו יותר לחץ של המשקל בנקודה הזאת.

Tomer Ygael

Re: שאלה בנוגע לסולם שמונח על קיר.

שליחה על ידי Tomer Ygael » 10:33 30/07/2016

בסופו של דבר הקשר בין הכוחות האלו ניתן על ידי משוואת המומנטים, בגלל שהגוף לא מסתובב אז אנחנו קובעים את הציר איפה שנוח לנו ולכן אנחנו לא רואים את ההשפעה על הנורמל מהרצפה. אם רוצים לראות את ההשפעה של האיש על הנורמל מהרצפה צריך לרשום לבחור את ציר הסיבוב במקום שבו הוא לא מבטל את מומנטי הכח מהרצפה ואז אפשר לראות בדיוק איך המרחק שהאיש עולה משנה את הנורמל מהרצפה. זה פשוט לא מה ששואלים בשאלה אז אנחנו לא מתייחסים לזה, אם זאת הייתה השאלה כמובן שלבחור את הציר בתחתית תהיה בחירה גרועה

sandman

שליחה על ידי sandman » 11:41 30/07/2016

נכון, אבל מלכתחילה מחשבים את הנורמל מהרצפה דרך שקול הכוחות על ציר Y , אם השאלה הייתה על הנורמל מהרצפה אז עדיין יכולתי ללכת לשקול הכוחות בציר Y ולהגיד אה הנה הנורמל שוווה לאותו המספר.
אז אני מבין שבשביל לחשב את הנורמל דרך הרצפה אני צריך לבחור נקודה אחרת לעשות מומנטים, אבל יש לי את שקול הכוחות שכבר מביא לי את הנורמל אז מה בעצם נכון פה?

Tomer Ygael

שליחה על ידי Tomer Ygael » 19:55 30/07/2016

אם תרשום את משוואת הכוחות תראה שהנורמל של הרצפה תלוי בנורמל מהאיש על הסולם, את הנורמל של האיש נמצא בעזרת משוואת המומנטים. כאשר נציב את הנורמל של האיש על הסולם במשוואת הכוחות נקבל שהנורמל עם הרצפה גם תלוי במרחק של האיש מציר הסיבוב.ככה שלא משנה איפה תבחר את ציר הסיבוב עדיין תקבל שהנורמל תלוי במרחק מהרצפה.

sandman

שליחה על ידי sandman » 21:32 30/07/2016

יש את הכוח הנורמאל שפועל כלפי מעלה מהמשטח וכוח החיכוך.
אני מתעלם כרגע מהחיכוך.
השאלה שלי עם הנורמל הספציפי שעולה כלפי מעלה משתנה בגודלו? כי אם אתה אומר שכן זה נותן הנחה שאני לא יכול להתחיל את הפתירת תרגיל ממשוואת שקול הכוחות על ציר הY.
כל התרגילים שאני רואה שקשורים לסולם מתחילים בכך ששקול הכוחות על ציר ה Y שווה ל N שעולה כלפי מעלה מהמשטח.
הדבר היחידי שמשתנה הוא הגודל של החיכוך בהתאם לנורמאל מהקיר.

בקיצור, אני לא מבין N = m1g +m2g אם זה מספר קבוע שלא מושפע מן הגובה של האדם.

תודה.

Tomer Ygael

שליחה על ידי Tomer Ygael » 23:09 30/07/2016

כן בסופו של דבר הוא קבוע, אפשר לבטא אותו בעוד דרכים אבל כן לא משנה איך תסובב את זה הנורמל הוא קבוע.
אם נחזור לשאלתך המקורית שהיא האם הנורמל גדל ככל שהאיש מתקרב לחלק התחתון אז התשובה היא שהכח לא משתנה מי שכן משתנה זה מומנט הכח שהוא היחידי שיודע מזה שהאיש מתקרב או מתרחק. תשים לב שאפשר לבטא את הנורמל עם הרצפה בעזרת המרחקים והנורמל עם הקיר גם אם בוחרים את ציר הסיבוב בתחתית של הסולם.

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1ג (במקור למדעי החיים)”