תרגיל כיתה 13, שאלה 1, סעיף א' ו - ב'.

שלח תגובה
michalur

תרגיל כיתה 13, שאלה 1, סעיף א' ו - ב'.

שליחה על ידי michalur » 18:21 31/07/2017

סעיף א' - בחלק של הפתרון בו מחשבים את סכומי כל המומנטים לא מתייחסים למומנטים שנובעים מכוח המשקל כפול הגרביטציה של המסות אלא רק במתיחויות החבלים, מדוע?
האם זה בגלל שישנו שיקלול שונה של המומנטים המופעלים על מערכות של דיסקות או גלילים והגרביטציה במקרה זה נחשב כוח חיצוני? ואם כן אז למה כי המומנטום שמפעילות המסות ביחד עם הגרביטציה דרך החוט משפיע על סיבוב הדיסקות?
(אני מדבר ממש בדף הראשון אחרי השורת מלל השלישית. הקבוצה השניה של המשוואות).

סעיף ב' - כאן דווקא כן מחשיבים את השפעת המסות עם הגרביטציה בשקלול סכום המומנטים במערכת. למה בסעיף א' לא וכאן כן?
שאלה נוספת - כאשר מציבים את ערכי המתיחויות ממש במשוואה הראשונה שמוצגת כבר עם ההצבה נראה שהמתיחות (T) שווה למסה כפול התאוצה (a), כל גוף עם המסה והתאוצה שלו. למרות דעם מתייחסים לשיקולי הכוחות של המערכת לפי החוק השני של ניוטון המתיחויות אמורות להיות שוות למסה כפול הגרביטציה פחות המסה כפול התאוצה (פיתוח מ: מסה כפול גרביטציה פחות T שווה ל ma). אז למה T=ma ?

simba

Re: תרגיל כיתה 13, שאלה 1, סעיף א' ו - ב'.

שליחה על ידי simba » 18:42 31/07/2017

סעיף א':
הסיבה פשוטה.
זרוע הכוח של כוח המשיכה (הפועל על הדיסקות) היא אפס סביב ציר הסיבוב הנבחר. המסות התלויות לא מפעילות כל כוח על הדיסקות (רק המתיחויות מפעילות) ולכן גם בן לא יוצרות מומנט כוח על הדיסקות.

סעיף ב':
ההבנה שלך של הפתרון שגויה.

שאלה נוספת: T לא שווה ma. זה לא כתוב בפתרון וזה לא נכון, אני לא יודע מאיפה אתה מביא את זה ואני לא מבין את שאר המשפט.

באופן כללי מה צריך לעשות:
1. כותבים משוואת כוחות ומומנטים עבור כל גוף בנפרד. גוף הוא דבר בעל מסה. הכוחות שיופיעו במשוואות הם הכוחות שפועלים על המסה.
לא מוסיפים כוחות שהמסה "מרגישה באופן עקיף". לדוגמא המסות התלויות לא מושכות את הדיסקות ולא מפעילות עליהן כל כוח, אלא החבלים הם אלו שמפעילים כוח על הדיסקות.

2. אחרי שרשמנו את המשוואות בנפרד עבור כל גוף משחקים עם המשוואות ומפילים נעלמים.

אין עוד חוקים נסתרים ומקרים מיוחדים. למעט מספר דברים (לא הרבה) נוספים שצריך לדעת כמו קשר בין תאוצות, וגלגול ללא החלקה למשל, אין עוד מה להבין או לעשות בנושא.
רק לעבוד בצורה מסודרת.

יאיר

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1ג (במקור למדעי החיים)”