תרגיל בית 6 - שאלה 2

שלח תגובה
markmany

תרגיל בית 6 - שאלה 2

שליחה על ידי markmany » 23:24 28/12/2014

היי,

אפשר אולי הסבר על למה בפיתרון הכללי בסעיף ג' אין i באקספוננט?

אם אני מבין נכון (ויש מצב טוב שאני לא) - אז החלקיק מגיע עם אנרגיה שלילית ואז עבור איקס קטן מאפס עוד לפני שהוא נתקל בבור דלתא הוא אמור להתנהג כמו גל, לא? כלומר עם i באקספוננט? אחרי הדלתא אני יכול להבין למה אין i כי מה שעובר (בהינתן שהאנרגיה קטנה) לא מתנהג כבר כמו גל ודועך...

עשינו כאילו שאלה דומה בתרגול כיתה אבל בכיתה כן רשמנו את הפיתרון עם i באקספוננט. יכול להיות שלא הבנתי נכון את השאלה בכלל? אולי זה נובע מהנתון ההתחלתי על האנרגיה?

תודה מראש על ההסבר,
יונתן

TalTheWhite

Re: תרגיל בית 6 - שאלה 2

שליחה על ידי TalTheWhite » 10:39 29/12/2014

אתה מבלבל בין שני סוגים של בעיות: בעיית פיזור (למשל: מה ההסתברות שהחלקיק יעבור את המחסום) , ובעיית מצבים עצמיים (למשל: מצא מצבים עצמיים בבור פוטנציאל). הבייה הזו היא בעייה של מצבים עצמיים, חלקיק לא מגיע משום מקום או הולך לאיזה מקום ולכן אין i באקספוננט.

אתה תראה שאם תפתור את משוואת שרדינגר עם אקספוננט לא מדומה, אתה תקבל פתרון טוב. אם מתקבל פתרון סימן שהפתרון קיים. המשמעות של הפתרון היא שהחלקיק כלוא בסביבת הפונציאל (בסביבת פונקציית דלתא) וצורת פונקציית הגל היא אקספוננט דועך לשני הצדדים. אין כאן חלקיק שמגיע ממינוס אינסוף כמו בעבר.

markmany

שליחה על ידי markmany » 11:38 29/12/2014

תודה על התשובה הזריזה,

אז מבחינתי זה סוג של בור פוטנציאל רק שהא מתנהג כמו דלתא? כלומר המרחק בין "הקירות" שואף לאפס?

מה המשמעות של אנרגיה קטנה מאפס במקרה הזה?

ובאופן כללי - אנחנו פשוט צריכים להכיר שככה נראה הפיתרון? או שיש דרך להגיע אליו לבד?

TalTheWhite

שליחה על ידי TalTheWhite » 13:10 30/12/2014

בדיוק!

המשמעות של אנרגיה קטנה מאפס פה היא שהאנרגיה קטנה מהנרגיה של שפת הבור. כלומר אם נדמיין את דלתא כבור פוטנציאל, הבור מתחיל מאפס ויורד למינו אינסוף. אם האנרגיה היתה גדולה מאפס, לא היו פתרונות של מצבים קשורים והבעייה היתה יכולה להיות רק בעיית פיזןור.

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 3א (במקור להנדסת חשמל)”