עבודה 4 תרגיל 4

שלח תגובה
ranlo

עבודה 4 תרגיל 4

שליחה על ידי ranlo » 21:19 17/04/2013

היי, שלום רב .

אני מתקשה לאפיין את מערכת הכוחות הפועלת על המזוודה, עלו לי כל מיני אך אינני יודע מהי האמת?
אנא עזרי לי כי ההנני במצוקה, מחר אני באילת ואני לא יודע איך אוכל לחשב את הכוח המדומה שיפעל עליי בזמן הנסיעה באוטובוס?!
סוף קשקוש.

אז ככה, אם האוטו בתאוצה הוא מפעיל כוח על המזוודה והיא מחזירה לו כוח בעל ערך זזה בכיוון מנוגד (חוק ניוטון 3).
עולה השאלה באיזה זווית זה קורה, מקבילה לקרקע או ב-53- מעלות (הכיוון שהפוך לנורמל).
האם אפשר לומר שפועל כוח ימינה (כוח מדומה) בגודל M*A=20*10?
האם הכוח הנורמל N = cos37 *mg + sin37 m*a
אני מקווה שאפשר להבין משהו דרך הפורום?
רן

sara

Re: עבודה 4 תרגיל 4

שליחה על ידי sara » 12:22 18/04/2013

רן,

אם אנחנו מסתכלים על המזוודה ממערכת הכביש, פועלים על המזוודה 2 כוחות: כח הכבידה והכח הנורמלי
אם אנחנו בוחרים לעבור למערכת המאיצה (היא מערכת המכונית), עלינו להוסיף לכוחות הנ"ל כח מדומה (זהו הדין במערכות מאיצות).
אין כח חיכוך בבעיה (אחרת היו נותנים לנו מידע על מקדם החיכוך) ולכן הכח היחיד שהמכונית מפעילה על המזוודה הוא כח הנורמלי.

כדי לדעת אם המזוודה תחליק במעלה או במורד גג המכונית, נח לבחור מערכת צירים כזו שתהיה במאונך לגג המכונית ובמקביל אליו.
1. האם בכיוון המאונך אנו מצפים לתאוצה?
2. בכיוון האופקי נוכל לחשב אם שקול הכוחות הוא אפס או שונה ממנו. מה קורה אם הוא שונה מאפס?

ולגבי הביטוי שרשמת עבור הכח הנורמלי - הביטוי נכון.

סעיף ב ו-ג זה פשוט לחשב את תאוצת המזוודה ביחס למערכת הכביש (המע' שאינה מאיצה) וביחס למכונית המשולשת (המערכת המאיצה).

בהצלחה ותהנה באילת :)
שרית

ranlo

שליחה על ידי ranlo » 13:41 18/04/2013

תודה רבה על ההבהרה של הדבריםאמנם הגעתי לאילת אבל עדיין יש לי שאלןת.
לאיזה כיוון פועל הכח של תאוצת המכונית, שמאלה זה ברור אבל האם לזווית הגג יש השפעה על הכיוון?
ואם אני נמצא במע התאוצה (המזוודה) האם הכוח המדומה

פועל בכיוון ההפוך?

תודה
כי אני יודע שאילת לא תהיה אותו הדבר אם אני לא ידע את התשובה

sara

שליחה על ידי sara » 13:38 21/04/2013

למרות שכבר עניתי לך, אני אחזור על התשובה בשביל השאר.

כיוון התאוצה הוא שמאלה וכאשר עוברים למערכת המואצת (מערכת המכונית, לא מערכת המזוודה) מופיע כח מדומה על המזוודה בכיוון הפוך לתאוצת המכונית (כלומר ימינה).
לזווית גג המכונית אין השפעה לכיוון, יהיה פשוט פירוק לרכיבים בהתאם למערכת הצירים שנבחרה (כי נח לבחור כיוון מאונך ומשיק לגג כדי לענות על השאלה אם המזוודה מחליקה או לא).
שרית

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1ב מוגבר”