ביקורת על יחס המחלקה - "מחקר חשוב יותר מהוראה"

ניתן לפנות ליו"ר ועדת הוראה עם שאלות / הצעות / בקשות / תלונות. אם יש בעיה עם קורס או עם מעבדה יש לפנות תחילה לאחראי האקדמי (ראו מדורי קורסים ומעבדות בפורום מקביל)
שלח תגובה
Yoav Pollack

שליחה על ידי Yoav Pollack » 10:20 12/02/2009

יש לי הרבה דברים טובים להגיד על המחלקה, אבל הנקודה שאני רוצה להעביר היא שונה.

למרות שחלקם של המרצים הם אכן משכמם ומעלה, ולמרות שחלקם אכן משתדלים מאוד לשפר את איכות הלימוד, לעיתים ישנה הרגשה כי הדגש במדיניות המחלקה ניתן כל כולו על מחקר ולא על הוראה. על כן מפתיעה אותי הפנייה למועמדים לתואר ראשון.

במהלך שנות לימודיי לתואר ראשון, לא הרגשתי כאילו מנסים למשוך אותי או את חבריי לספסל הלימודים להמשך לימודים במחלקה, אלא יותר כאילו מנסים לסנן את כל מי שלא מתאים, ומקווים שהמתאימים יבחרו (בדרך פלא) להמשיך את לימודיהם במחלקה.

למעשה שמעתי רק על מקרה אחד בו מרצה ממש ניסה "למשוך" סטודנט ללימודי תואר שני בהנחייתו.

נראה לי שאם רוצים לייצב את עתיד המחלקה, רצוי להתחיל ביחס לסטודנטים לתואר ראשון, שהרי סטודנטים שקיבלו יחס מעודד (דבר שלא דורש ויתורים אקדמיים), יהוו את הפרסומת הכי טובה למחלקה. מה גם שאם יגיעו יותר סטודנטים לתואר ראשון, אבל עדיין רק חלק זעום מהם ישארו לתארים מתקדמים, עקב הסיבות שהוזכרו, אז בעצם לא הושג הרבה.

ברור לי כי כתבתי דברים כלליים, שלא נכונים לגבי כל מרצה ומרצה, וכי הדברים נכונים רק עבור תואר ראשון (אבל זה בעצם מה שמנסים לפרסם).
כמו כן ברור לי שלא כולם יסכימו איתי (בעיקר סטודנטים לתארים מתקדמים, שהרי מעצם היותם כאלו, כנראה לא הרגישו כמוני), ובהקשר זה אני רוצה לציין שתחושות דומות הועלו באזניי על ידי רבים מחבריי לספסל הלימודים.

לסיכום, אני מקווה כי הפנייה למועמדים לתואר ראשון, מהווה שינוי גישה מבחינת המחלקה, ומציינת הבנה כי סטודנטים לתואר ראשון הם חלק חשוב מהמערכת וכדאי להשקיע בהם.

נ.ב. דורון, אני יודע שאתה נוהג לקחת הערות מסוג זה באופן אישי, ולכן אציין שההתייחסות כאן היא כללית, ורלוונטית אליך אישית אך במעט אם בכלל.
Yoav Pollack
תמונה

Overg

מסכים עם כל מילה .

שליחה על ידי Overg » 09:38 12/03/2009

Yoav Pollack כתב:יש לי הרבה דברים טובים להגיד על המחלקה, אבל הנקודה שאני רוצה להעביר היא שונה.

למרות שחלקם של המרצים הם אכן משכמם ומעלה, ולמרות שחלקם אכן משתדלים מאוד לשפר את איכות הלימוד, לעיתים ישנה הרגשה כי הדגש במדיניות המחלקה ניתן כל כולו על מחקר ולא על הוראה. על כן מפתיעה אותי הפנייה למועמדים לתואר ראשון.

במהלך שנות לימודיי לתואר ראשון, לא הרגשתי כאילו מנסים למשוך אותי או את חבריי לספסל הלימודים להמשך לימודים במחלקה, אלא יותר כאילו מנסים לסנן את כל מי שלא מתאים, ומקווים שהמתאימים יבחרו (בדרך פלא) להמשיך את לימודיהם במחלקה.

למעשה שמעתי רק על מקרה אחד בו מרצה ממש ניסה "למשוך" סטודנט ללימודי תואר שני בהנחייתו.

נראה לי שאם רוצים לייצב את עתיד המחלקה, רצוי להתחיל ביחס לסטודנטים לתואר ראשון, שהרי סטודנטים שקיבלו יחס מעודד (דבר שלא דורש ויתורים אקדמיים), יהוו את הפרסומת הכי טובה למחלקה. מה גם שאם יגיעו יותר סטודנטים לתואר ראשון, אבל עדיין רק חלק זעום מהם ישארו לתארים מתקדמים, עקב הסיבות שהוזכרו, אז בעצם לא הושג הרבה.

ברור לי כי כתבתי דברים כלליים, שלא נכונים לגבי כל מרצה ומרצה, וכי הדברים נכונים רק עבור תואר ראשון (אבל זה בעצם מה שמנסים לפרסם).
כמו כן ברור לי שלא כולם יסכימו איתי (בעיקר סטודנטים לתארים מתקדמים, שהרי מעצם היותם כאלו, כנראה לא הרגישו כמוני), ובהקשר זה אני רוצה לציין שתחושות דומות הועלו באזניי על ידי רבים מחבריי לספסל הלימודים.

לסיכום, אני מקווה כי הפנייה למועמדים לתואר ראשון, מהווה שינוי גישה מבחינת המחלקה, ומציינת הבנה כי סטודנטים לתואר ראשון הם חלק חשוב מהמערכת וכדאי להשקיע בהם.

נ.ב. דורון, אני יודע שאתה נוהג לקחת הערות מסוג זה באופן אישי, ולכן אציין שההתייחסות כאן היא כללית, ורלוונטית אליך אישית אך במעט אם בכלל.
מסכים עם כל מילה,
גם אני הרגשתי בדיוק ככה ,( סיימתי ממזמן... )
באותה תקופה בה למדתי, התחושה הייתה שאתה לא רצוי פה. יחס מזלזל, מתנשא, התיחסות אל הסטודנטים כטיפשים גמורים .(מה שאולי נכון מאוד בהתחשב בהפרשי הידע, אבל יש דרך לעשות את זה )
שאתה מפריע למרצים בעבודתם.

אני חושב דורון, שאתם במו ידכם יצרתם (לדעתי) 4 -5 מחזורים של סטודנטים של תואר ראשון שיצאו עם המון מטען (שלילי.. ) , על המחלקה. ודיווחו לחבריהם שחשבו ללמוד מה דעתם על ללמוד תואר ראשון כאן . אגב, אותו יחס, המשיך גם לתואר שני.
התחושה הייתה, ששוב, אנחנו תחת מיקרסוקופ, ששוב אנחנו צריכים להוכיח שאנחנו ראויים לתואר שני בפיסיקה.

אני לא אומר ולו לרגע שצריך להוריד את הרמה!! אני לא אומר ולו לרגע שלא צריך להיות קשוחים, היכן שצריך.

אבל סתם להתעלל בסטודנטים, ולתת יחס רע לכלל הסטודנטים, נראה לי טעות קשה.

אני שמח לראות שהמחלקה החליטה לשנות גישה, אך אני חושש שזה לא מגיע ממניעים של באמת רצון להשתנות, אלא ממניעים כלכליים (לצערי)
ותקנו אותי אם אני טועה.

החשש הגדול באמת יהיה שהמחלקה תוריד רמה, על מנת שיבואו הרבה אנשים, זה כמובן דבר שאסור שיקרה.

erezam

שליחה על ידי erezam » 15:33 22/03/2009

אני לא אומר ולו לרגע שצריך להוריד את הרמה!! אני לא אומר ולו לרגע שלא צריך להיות קשוחים, היכן שצריך.

סליחה, אבל מי סתם התעלל בך? ייתכן שאתה רק חושב ככה ?

למרבית הצער ישנה אי הבנה.
שלא יהיו טעויות, התואר בפיסיקה הוא תואר קשה. לי היה קשה. יש אבדות בדרך, ישנם אנשים שפשוט לא מתאימים. ישנם גם כאלה שחושבים שניתן ללמוד פיסיקה 8 שבועות בשנה, בשתי תקופות בחינות, ובכל שאר הזמן לעשות את מה שחבריהם במדעי הרוח והחברה עושים - בקווים כלליים: לעבוד ולבלות.

לא.

אבל תן לי דוגמא למקרה אחד שבו 'סתם התעללו' בך. מה קרה, ניכשלת בקורס ולא נתנו לך לקחת קורס המשך? הברזת מסמינר ולא הסכימו לוותר לך? לא היית סגור על עצמך, זיגזגת בין תוכניות לימודים כמו שאול מופז וכתוצאה מזה נדפקת? למה אתה מתחבא מאחורי אמירות מעורפלות?
אולי אתה חושב שניסו להכשיל אותך בכוונה? דווקא המרצה רצה שאתה תכשל, סאדיסט, מה לעשות. זה נראה לך הגיוני ?

בפועל יש פה מאמץ מאוד גדול מצד רוב סגל ההוראה לספק שירותי הוראה טובים. ישנו רצון אמיתי לתחקר ולשפר. המחלקה קשובה להצעות וביקורת. ישנה גמישות גדולה בנוגע לקורסים ולמסלולי לימוד.
צוות המזכירות פשוט הכי נהדר שיש, תומכות ועוזרות. חקו בחשבון כמה שטויות הן היו צריכות לשמוע במהלך השנים מסטודנטים ממורמרים שמרגישים שמגיע להם הכל, ועדיין נשארו נחמדות.

נכון, שום דבר לא אידיאלי. אין ספק, כמו בכל מערכת גדולה, ישנם אנשים שנופלים בין הכיסאות. ישנו גם מיעוט של מרצים שהיה עדיף אם לא היו מלמדים, שעושים יותר נזק מתועלת. אבל יש רצון להשתפר. מהכרות אישית, למקבלי ההחלטות במחלקה כרגע באמת חשוב לתת את שירות ההוראה הטוב ביותר שניתן לתת, בהתאם למיגבלות. לא נראה לי שיש (לפחות בארץ) מקום בו מקבלים יחס יותר טוב, ואני מכיר סטודנטים לפיסיקה באוניברסיטאות אחרות. אם יש הצעות *קונסטרוקטיבית* אז אני בטוח שהם ישמחו לשמוע.

לא פחות חשובה האווירה בין הסטודנטים. אין תחרותיות. אנשים משתפים פעולה, וזה ממשיך לתארים גבוהים. זה חשוב מאוד.[/b]

Overg

שליחה על ידי Overg » 17:29 22/03/2009

erezam כתב:

למרבית הצער ישנה אי הבנה.
שלא יהיו טעויות, התואר בפיסיקה הוא תואר קשה. לי היה קשה. יש אבדות בדרך, ישנם אנשים שפשוט לא מתאימים. ישנם גם כאלה שחושבים שניתן ללמוד פיסיקה 8 שבועות בשנה, בשתי תקופות בחינות, ובכל שאר הזמן לעשות את מה שחבריהם במדעי הרוח והחברה עושים - בקווים כלליים: לעבוד ולבלות.

לא.

אבל תן לי דוגמא למקרה אחד שבו 'סתם התעללו' בך. מה קרה, ניכשלת בקורס ולא נתנו לך לקחת קורס המשך? הברזת מסמינר ולא הסכימו לוותר לך? לא היית סגור על עצמך, זיגזגת בין תוכניות לימודים כמו שאול מופז וכתוצאה מזה נדפקת? למה אתה מתחבא מאחורי אמירות מעורפלות?
אולי אתה חושב שניסו להכשיל אותך בכוונה? דווקא המרצה רצה שאתה תכשל, סאדיסט, מה לעשות. זה נראה לך הגיוני ?

בפועל יש פה מאמץ מאוד גדול מצד רוב סגל ההוראה לספק שירותי הוראה טובים. ישנו רצון אמיתי לתחקר ולשפר. המחלקה קשובה להצעות וביקורת. ישנה גמישות גדולה בנוגע לקורסים ולמסלולי לימוד.
צוות המזכירות פשוט הכי נהדר שיש, תומכות ועוזרות. חקו בחשבון כמה שטויות הן היו צריכות לשמוע במהלך השנים מסטודנטים ממורמרים שמרגישים שמגיע להם הכל, ועדיין נשארו נחמדות.

נכון, שום דבר לא אידיאלי. אין ספק, כמו בכל מערכת גדולה, ישנם אנשים שנופלים בין הכיסאות. ישנו גם מיעוט של מרצים שהיה עדיף אם לא היו מלמדים, שעושים יותר נזק מתועלת. אבל יש רצון להשתפר. מהכרות אישית, למקבלי ההחלטות במחלקה כרגע באמת חשוב לתת את שירות ההוראה הטוב ביותר שניתן לתת, בהתאם למיגבלות. לא נראה לי שיש (לפחות בארץ) מקום בו מקבלים יחס יותר טוב, ואני מכיר סטודנטים לפיסיקה באוניברסיטאות אחרות. אם יש הצעות *קונסטרוקטיבית* אז אני בטוח שהם ישמחו לשמוע.

לא פחות חשובה האווירה בין הסטודנטים. אין תחרותיות. אנשים משתפים פעולה, וזה ממשיך לתארים גבוהים. זה חשוב מאוד.[/b]
רק לי זה הפריע?
מעניין שהמחלקה מתרוקנת מאנשים! מדוע זה קורה?
למה יש רצון מצד חברי הסגל להבין מה קורה? אם זה רק בעיה שלי, או של כמה אנשים, איך הבעיה הזו פתאום צצה אצל דורון ?

מפאת כבודם של המרצים העוסקים במלאכה לא רציתי להזכיר שמות או לתת דוגמא ספציפית

אבל אם אתה רוצה, אני יכול לספר לך על מרצה
פרופסור בכיר (לא דורן) שכאשר באתי אליו לשיחה על בוחן שהיה, לגבי אחד השאלות, לא רק שלא טרח לענות לי על השאלה, הוא אפילו לא הסתכל לכיווני !! אלא המשיך לגלוש בגוגל!!
כן כן מה שאתה שומע!
ובמילים פשוטות אמר לי הדלת שם.
באתי בשעות קבלה , כמקובל.

או אולי מרצה אחר שאמר לאחד הסטודנטים ששירת במילואים באחד המלחמות האחרונות, לאחר שאותו סטודנט בה לבקש ממנו עזרה (מסוג כלשהו.) הוא קיבל ממנו את התשובה:
זה שעשית מילואים זה בעיה שלך. (!!!)

מה אתה אומר? מה אתה הייתה עושה באותו מצב ?
הייתה מספר לחבריך כמה כיף פה ?

וזה רק מעט דוגמאות, האמן לי אני יכול להביא לך רשימה מפה עד מטולה.

עכשיו זה שבתל אביב מתיחסים לסטודנטים כמו סחבה במקרה הטוב, זה לא עומד לזכותם, כמו כן, הם יכולים להרשות לעצמם את זה, היות והם נמצאים במרכז הארץ, ופחות או יותר כולם מנסים ראשית להתקבל לשם, לא בגלל שהם מעדיפים ללמוד, שם (ההפך הוא הנכון, בסקר סטודנטים שהיה , אוניברסיטת תל אביב יצאה השנואה ביותר, והמגעילה ביותר ) אלה בגלל המיקום הנוח , כמו כן המושחתת ביותר.
אבל זה נושא לדיון אחר .
כנ"ל לגבי הטכניון.

כמו שאני מבין את הדברים, וכמו שאני הכרתי אותם לפני שלמדתי כאן, היה שאוניבריסטת בן גוריון המיוחדות שלה זה ביחס בין המרצים לסטודנטים, אני לא אומר שצריך להיות פוצי מוצי .. אבל רוע כמו שאני נחשפתי אליו וחבריי אני לא מאחל לאף אחד.

נכון, ברור לכולם שסטודנט שמוציא 100 כל מבחן , לא חש בכלל באוניברסיטה או בסגל, או במזכירות.
אלא עובר מעל הרדאר ולא ניתקל בשום בעיה .
אך ישנם מקרים שלפעמים צריך שיקול דעת ,
רוצה עוד דוגמא בבקשה :
חבר שלי ניסה להתקבל לתואר שני, אמר לו האחראי לתואר שני (בזמנו) אני לא מקבל אותך, כי הממוצע שלך לא 80 .
(לגיטימי)
אבל הממוצע שלו היה 79 עם ציונים יפים בפיסיקה.
האם לא נדרשת כאן איזה שיקול דעת ?
אותו מרצה אחראי, גם הודיע לו בחיוך רחב שגם עם 79.999999 הוא לא היה מקבל אותו .
איזה ייופי!!!
ממש גאון הדור, אז בשביל מה שמו אותך שם ? אה? אפשר לשים מחשב !

על דברים כאלה אני מדבר.
רוב האוכלוסיה שלומדת באוניבריסטה הם סטודנטים ממוצעים פלוס .
מעטים מעולים ומעטים לא טובים בכלל.
אלא שלא טובים בכלל נופלים ( ולרוב מעצמם) ואלה המעולים לא צריכים אף אחד כולל לא את המרצים .

מי שצריך את המוסדות, זה הסטודנטים הממוצעים פלוס שקורעים את התחת ומידי פעם מועדים.
ובמקרים האלה נדרש שיקול דעת.

זה כל מה שאני אומר.
אחרת , יקרה מה שקורה עכשיו, רוב האוכלסיה (כאמור )הממוצעת פלוס, תיקח את התעודה שלה ותעבור לאוניברסיטה אחרת, כי כמו שאמרתי , יחס משפיל ומבזה, אפשר לקבל גם במרכז הארץ לא צריך לסוע 100 קילומטר דרומה .

מה שכן, אני שמח לראות שחל שינוי, ויש מגמה ורצן להשתפר, זה יפה זה מבורך, אני בטוח שזה יתן את אותותיו עוד כמה שנים .

עוד גם תעשה לי טובה, עם הדמגוגיה הזולה הזו שצריך ללמוד כל הסמסטר, אין ולו סטודנט אחד לפיסיקה שלא קורע את התחת כל הסימסטר מהבוקר עד הערב. תסביר לי מה זה עוזר, ששמים לך שני מבחנים כבדים יום אחרי יום ?
אה ?
עכשיו רק אל תגיד לי שתקופת המבחנים "היא להתאוורות ומנוחה" ולא ללמידה.
אפילו מרצה לפני שהוא מגיע לשיעור של שעה מתכונן לפעמים שבוע על החומר שהוא אמור להעביר! וזה חומר שהוא מכיר מכל כיוון אפשרי.
לא כל שכן סטודנט שצריך ללמוד למכניקה אנליטית לדוגמא.

:)

Overg

שליחה על ידי Overg » 17:41 22/03/2009

erezam כתב:

המאמצים שאתה מדבר עליהם התחילו בשנה שנתיים האחרונות, הדור שלי ראה רק מאמץ אחד, להכשיל כמה שיותר סטודנטים במינימום זמן על מנת לסנן לסנן לסנן אנשים.
סבבה, סיננתם את עצמכם לדעת.

למה אתה ישר מסיק וקופץ שאני סטודנט שניסה לתחמן? אתה חושב שאם הייתי סטודנט תחמן ולא (סופר) משקיען כמוך, הייתי טורח שנים אחרי סיום התואר לכתוב כאן ?
הייתי מגחך לעצמי בתיחמוני וצועד לשקיעה.

אני הייתי סטודנט שקרע את התחת בא ללמוד פיסקה, ולא לשחק בגולות, לא ראיתי ולו סרט אחד, מימי לא השתזפתי בדשא, או הלכתי לאיזה מסיבה כל שבוע .

הערה המתנשאת שלך מקוממת, אבל מצד שני גם בתקופה שלי היו אנשים מזרם הלקקנים כמוך, ככה שאני לא ממש מופתע.

borismor

שליחה על ידי borismor » 11:48 24/03/2009

שמע, Overg יש לי טיפ בשבילך:

כל יום בארבע אחר הצהריים אתה יכול למצוא חלק לא מבוטל מהמרצים
טוחנים בייגלה ושותים קפה ליד המועדון.

הזדמנות מצויינת בשבילך לנקום בכולם!

קח שקית של עגבניות רקובות, ותזרוק אותה עליהם מהקומה העליונה.
אל תשכח לכסות את הפנים בכובע גרב.

וגם לי יש ביקורת על המחלקה - כבר שבועות יש במעלית גופה של מסטרנט מת
ואף אחד לא טרח לפנות אותה! בושה וחרפה!

Overg

שליחה על ידי Overg » 11:54 24/03/2009

borismor כתב:שמע, Overg יש לי טיפ בשבילך:

תשובה, לא עניינית , ילדותית, מטופשת, אני מאוד מקווה שאתה לא מייצג היום את המחלקה לפיסיקה.
כי אם כן הרמה אכן ירדה קשה.

borismor

שליחה על ידי borismor » 12:03 24/03/2009

Overg כתב:

תשובה, לא עניינית , ילדותית, מטופשת, אני מאוד מקווה שאתה לא מייצג היום את המחלקה לפיסיקה.
אכן למרבה הצער הרמה ירדה, והעובדה שעברתי סטטיסטית מוכיחה את זה באופן מוחלט.

Overg

שליחה על ידי Overg » 12:09 24/03/2009

borismor כתב:
Overg כתב:

אכן למרבה הצער הרמה ירדה, והעובדה שעברתי סטטיסטית מוכיחה את זה באופן מוחלט.
אכן תמיד יש נקודות סינגולוריות במרחב, אתה (לצערי ) אחד כזה.

שלח תגובה

חזור אל “ועדת הוראה”