שאלות על הנלמד בהרצאות אנרגיה-עבודה

מנהלים: gedalin, gedalin

שלח תגובה
shirfr
הודעות: 38
הצטרף: 23:36 04/11/2012

שאלות על הנלמד בהרצאות אנרגיה-עבודה

שליחה על ידי shirfr » 23:58 16/12/2012

היי אורי,
1)בהרצאה מ11.12, בשאלה על שחרור קרון ברכבת הרים, אמרנו ש: mg+N=mv^2/2>=mg, למה לא הסכום של הנורמל והמשקל הוא זה שצריך להיות גדול או שווה לאנרגיה הקינטית?

2) הסבר על השוויון: v^2/r=w^2r

3) בclass note 12b סוף שיעור מה13.12, השתמשנו בביטוי Q, הוא קבוע אנרגיה?? ורשמנו שכשהוא קטן מאפס זה מצב של סופר פלסטית = הרוויח אנרגיה, אם הוא הרוויח אנרגיה מתקשה לחשוב למה Q שלילי ובלא לא אלסטית הוא חיובי?


תשובה:

1. השוויון משמאל מדויק (חוק שני של ניוטון). הטענה שלי טריוויאלית: N לא יכול להיות שלילי. לכן אגף שמאל הוא לפחות mg. יותר ברור mg<=mg+N=mv^2/R?
2. מהירות תנועה מעגלית ב-r קבוע היא תמיד v=omega*r, כפי שהראינו בעבר. לא תמיד omega קבוע בזמן, אבל בכל רגע השוויון הזה מתקיים.
3. הגדרנו Q כאנרגיה שאבדה בהתנגשות: K1+K2=K1'+K2'+Q. לכן:
א) Q=0 נקרא התנגשות אלסטית - אין שום איבוד אנרגיה, כלומר סך האנרגיה הקינטית של הכדורים אחרי ההתנגשות שווה לסך האנרגיה הקינטית לפניה.
ב) Q חיובי פירושו התנגשות לא-אלסטית (זה השם המקובל). המקרה הקיצוני ביותר: הכדורים נדבקים זה לזה והמון אנרגיה הולכת לאיבוד, כלומר ל-Q.
ג) Q שלילי פירושו התנגשות סופר-פלסטית (לא אני בחרתי את השם). כאן המקרה הקיצוני הוא פיצוץ, בו Q גדול ושלילי כך שהאנרגיה הקינטית אחרי ההתנגשות אדירה.

בברכה,
אורי

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1 לסטודנטים של פיסיקה”