שאלות OFF TOPIC

מנהל: gedalin

שלח תגובה
barakaz

שאלות OFF TOPIC

שליחה על ידי barakaz » 18:15 29/01/2015

היי,
עלו לי כמה שאלות כלליות קצת פחות בנושאים של הקורס:
1. בהמשך למה שדיברנו עם אורי אחרי ההרצאה האחרונה לגבי חלקיקים קטנים מאוד חסרי מסה בעלי אנרגיה שהם בעצם מהווים את מה שאנחנו קוראים לו 'מסה', קצת מוזר לי לחשוב על כוח גרוויטציה באותה צורה, אם בסופו של דבר אין מסה אלא יש רק חלקיקים בעלי אנרגיה שנעים האחד ביחס לשני, איפה נכנס הנושא של הגרוויטציה? התנועה שלהם גורמת לשדה כלשהו? שהוא מה שגורם לחלקיקים מאותו הסוג ב'מסה' אחרת להרגיש כוח שמושך אותם אל השדה הזה? בדומה לשדה מגנטי? ככה שבעצם מסה זה סוג של מטען? ואם זה סוג של מטען, יש דרך כמו מטען חשמלי "לפרוק" אותו? אם כן.. מה זה אומר?

2. בהקשר של משוואת הרקטה המדוברת, במידה ואני פולט (או קולט) פוטונים (או חלקיקים אחרים חסרי מסה), נראה כאילו לפי המשוואה זה אמור לגרום לשינוי במהירות, אבל מרגיש לי כאילו מה שבאמת אמור לקרות זה ירידה של המסה, הגיוני הדבר? פשוט כשמשהו פולט פוטונים (כמו שדיברנו על תהליך ההיתוך בתוך השמש) בסופו של דבר המסה שלו יורדת ולא המהירות...

תודה [:

ukeshet

Re: שאלות OFF TOPIC

שליחה על ידי ukeshet » 19:16 29/01/2015

שלום רב,

תודה רבה על השאלות.

1. אכן, השקילות שראינו ביחסות פרטית בין אנרגיה למסה, והדיון (מעבר לקורס) בכך שהמסה של החלקיקים הסטנדרטיים מקורה באינטראקציה, מעלים את השאלה מהי בדיוק ה'מסה' שגורמת לכבידה. כפי שאולי כבר ניחשתם, התשובה היא שאנרגיה, ולא מסה, היא המשרה כבידה. ואכן, כפי שכתבת, אפשר לחשוב על אנרגיה כמטען, שמשרה שדה אותו נושאים הגרביטונים. אולם כדי לטפל בכבידה באופן עקבי, עלינו לדון ביחסות כללית.

2. כפי שראינו ביחסות פרטית, לפוטונים יש תנע, ולכן התנע של גוף יכול להשתנות בשל פליטה או קליטה של פוטונים. כמובן שלשם כך נדרשת פליטה כיוונית, ולא איזוטרופית כמו קרינת השמש. אם לא עניתי למה שכיוונת, שאל שוב.

בברכה,
אורי

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1 לסטודנטים של פיסיקה”