מועד א'

מנהל: gedalin

gedalin

Re: מועד א'

שליחה על ידי gedalin » 14:55 18/01/2011

בהחלט. מרצה אחר ייעשה את זה אחרת.

dcohen
יצירת קשר:

שליחה על ידי dcohen » 15:30 18/01/2011

אלי כתב:joob,
נראה לך שזה הגיוני שיש 90 אחוז נכשלים?!, נראה לך הגיוני שיותר מ- 200 איש, יצטרכו לעשות 5 שנות תואר במקום ארבע?!
קשה לי לא לענות לפרובוקציה הזו. על פי מיטב ידיעתי: ישראל צנחה למקום האחרון באירופה בדרוג תלמידי תיכון. ישראל עדיין במקום טוב בדרוג של ההשכלה הגבוהה (סטודנטים ישראליים נחשבים לטובים). נראה לי הגיוני שיקרה אחד מהשתיים:

(1) באוניברסיטאות בישראל יתפשרו על רמה אקדמית כדי שסטודנטים יסיימו אוניברסיטה ב-3-4 שנים. כתוצאה מכך ישראל תצנח גם בדרוג של הסטודנטים שהיא מיצרת, ונהפוך כמצופה למדינת עולם שלישי (הצפי לכך לפי "ידיעות אחרונות" הוא אם איני טועה 2024).

(2) לא תהיה התפשרות על רמה אקדמית. סטודנטים יאלצו ללמוד יותר זמן (זה לא אסון), או לחילופין האליטה המשכילה תהיה מצומצמת יותר (זה יהיה חבל). ברוח זו בשנתון הקרוב אנו ממליצים לסטודנטים שלנו על פרישת הלימודים על 4 שנים:

http://physweb.bgu.ac.il/SHNATON/SHNATO ... _PHex.html

אני מניח שאינפורמציה הזו יכולה להועיל לחלק מהסטודנטים במחזור הנוכחי.

royka

שליחה על ידי royka » 15:34 18/01/2011

פרופ' גדלין שלום
רציתי לדעת מדוע לא נותנים פקטור במקרה של ממוצע כל כך נמוך?
תודה

yellinb

שליחה על ידי yellinb » 15:45 18/01/2011

עקבתי אחר ההודעות בפורום, וארצה להתייחס למספר נקודות שהועלו, אך ראשית בצורה כללית יותר:
אני לא מצליח להבין למה סטודנטים לשנה א' בטוחים שהם יודעים איזה חומר הם צריכים ללמוד ובאיזה צורה הם צריכים ללמוד את זה (אני כמובן לא מתייחס לכלל הסטודנטים, אלא רק לאלה שכותבים כך בפורום). מאיפה אותם סטודנטים בכלל יכולים לדעת כמה ה"מתמטיקה" חשובה או ה"פיזיקה" חשובה ומה מהם הם צריכים ללמוד יותר, כמה ואיך.
כעת לטענות ספציפיות יותר:
1. "אולי כדאי להתאים את רמת הקורס לרמת הסטונדנטים" - החומר הנלמד לא משתנה בהתאם לסטודנט הלומד אותו. הפיזיקה היא אותה פיזיקה. אם בכל זאת אתה חפץ במקום שמתאים את החומר הנלמד לרמת הסטודנט, אתה מוזמן ללמוד במכללה.
2. "הייתי בכל ההרצאות, עשיתי את שיעורי הבית לבד פתרתי את המבחנים ובכל זאת לא הצלחתי" - קראת את ספר הקורס? פתרת את עבודות הבית לבד ובלי חברים? עשית את המבחנים ללא תשובות? כשלא הבנת משהו הלכת לשעות קבלה? התשובות לכל הדברים האלו ,לפחות עבור הרוב המוחלט של הסטודנטים, הוא לא (אני לא יכול לדעת לגבי פתרון תרגילי בית ומבחנים, אבל לגבי שעות קבלה וספר הלימוד זהו המצב עבור כ90% מהסטודנטים). אני לא מנסה להגיד שאני עשיתי את כל הדברים האלה כשלמדתי פיזיקה 1 אצל גדלין, אבל לפחות לא התלוננתי כשנכשלתי. אם אתה מחפש סיבה לכישלון - אז היא בדיוק זאת. אין עכשיו מה להתלונן על למה לא הצלחת. באופן כללי יותר -אתה כבר לא בתיכון. לימודים אקדמיים מתנהלים בצורה אחרת, וטוב תעשה אם תסתגל לצורת הלמידה הזאת.
3. "אחוז הנכשלים הוא חריג" - זה לא סוד כי סטודנטים מתארגנים ולומדים ביחד (מרתונים, קבוצות לימוד וכן הלאה) ולכן אתם גם נכשלים ביחד.

לסיכום - תפסיקו לחפש אשמים לכישלון. אתם כבר ילדים של אמא ואבא, אתם בעולם ההאמיתי, כשאתם נכשלים - זו אשמתכם. מכאן והלאה תוכלו לעשות שתי דברים - להבין מה לא עשיתם בסדר וללמוד את הלקח, או להתלונן ולהאשים את כולם במקום לחפש את הסיבה האמיתית.
מאות סטודנטים כבר עברו בהצלחה את הקורס של גדלין, והם יכולים לספר לכם שזהו קורס מעולה, שתלמדו ממנו יותר מכל קורס אחר שתלמדו בו. גם אצלכם מספר סטודנטים הצליחו במבחן בצורה יפה.
לימדו מהטעויות שלכם ובהצלחה במועד ב'
בן

eladhi

שליחה על ידי eladhi » 16:03 18/01/2011

.
נערך לאחרונה על ידי eladhi ב 17:40 18/01/2011, נערך פעם 1 בסך הכל.

eliorf

שליחה על ידי eliorf » 16:07 18/01/2011

dcohen כתב:
אלי כתב:joob,

לא בחרתי להיות פיזיקאי, בחרתי ללמוד להיות מהנדס חשמל.

נראה לך שזה הגיוני שיש 90 אחוז נכשלים?!, נראה לך הגיוני שיותר מ- 200 איש, יצטרכו לעשות 5 שנות תואר במקום ארבע?!
קשה לי לא לענות לפרובוקציה הזו. על פי מיטב ידיעתי: ישראל צנחה למקום האחרון באירופה בדרוג תלמידי תיכון. ישראל עדיין במקום טוב בדרוג של ההשכלה הגבוהה (סטודנטים ישראליים נחשבים לטובים). נראה לי הגיוני שיקרה אחד מהשתיים:

(1) באוניברסיטאות בישראל יתפשרו על רמה אקדמית כדי שסטודנטים יסיימו אוניברסיטה ב-4 שנים. כתוצאה מכך ישראל תצנח גם בדרוג של הסטודנטים שהיא מיצרת, ונהפוך כמצופה למדינת עולם שלישי (הצפי לכך לפי "ידיעות אחרונות" הוא אם איני טועה 2024).

(2) לא תהיה התפשרות על רמה אקדמית. סטודנטים יאלצו ללמוד יותר זמן (זה לא אסון), או לחילופין האליטה המשכילה תהיה מצומצמת יותר (זה יהיה חבל). ברוח זו בשנתון הקרוב אנו ממליצים לסטודנטים שלנו על פרישת הלימודים על 4 שנים:

http://physweb.bgu.ac.il/SHNATON/SHNATO ... _PHex.html
עם כל הכבוד, חתכי הקבלה להנדסת חשמל הם מהגבוהים ביותר באוניברסיטה, ומהגבוהים ביותר בארץ, אז לרמוז שהתלמידים פה לא חכמים מספיק כי הם לא מצליחים לפתור את המבחן זה קצת מגוחך.
זה ש90 אחוז נכשלו במבחן בפיזיקה, זה לא קשור לזה שתלמידי התיכון הם במקום האחרון באירופה.
אם 90 אחוז מבעלי הנתונים בין הגבוהים ביותר באוניברסיטה נכשלים, זה אומר שמתוך האוכלוסיה הכללית מספר הנכשלים היה שואף ל100 אחוז.
לבוא ולהגיד שזה קורה רק כי הסטודנטים לא לומדים מספיק - זה , חוץ מזלזול בתלמידים, לא הגיוני.
כנ"ל לגבי לקשר את זה לדירוג תלמידי התיכון בישראל לעומת אירופה.
תמיד אפשר ללמד יותר חומר ויותר קשה אבל צריך להיות הגיוניים ומציאותיים, וזה לא נקרא להתפשר על רמת לימודים!
כולנו בחרנו בחשמל לא מתוך מחשבה שזה הולך להיות גן ילדים, ובאנו לפה כדי ללמוד.
אם אנחנו כל כך טיפשים למה רק בקורס הזה יש 90 אחוז נכשלים?? במקצועות אחרים אנחנו גאונים??? אני חושב שרב הסטודנטים יסכימו שדווקא בפיזיקה
השקענו הכי הרבה זמן לימוד והכי הרבה מאמץ, אז כנראה שחוץ מזה שאנחנו לא כל כך חכמים כנראה יש פה עוד בעיה אחרת.
תהיו ריאליים...

yellinb

שליחה על ידי yellinb » 16:30 18/01/2011

eliorf:
האם נסית ללמוד מספר הקורס? שאר הקורסים שמלמדים אותכם יוצאים מתוך נקודת הנחה שאף אחד מכם לא פותח ספר במהלך הסמסטר, ולכן הם מאכילים אותכם בכפית. זה שגדלין מצפה ממכם ללמוד מתוך ספר לא הופףך אותו למרצה גרוע, פשוט אצלו אפשר לראות מי מסוגל להתאים את עצמו ללימודים אקדמים ומי לא.

eliorf

שליחה על ידי eliorf » 16:56 18/01/2011

אם הייתי רוצה ללמוד מתוך ספר הייתי הולך ללמוד באוניברסיטה הפתוחה.
אני לא אומר שלא צריך להסתכל בספרים ובחומר עזר, אבל אנחנו לא צריכים ללמוד רק מספרים, יש לנו הרצאות בדיוק כדי להבין את החומר
והחומר עזר נועד לחדד נקודות ספציפיות שלא הבנו או שיש לנו חורים בהם.
כשרציתי לבדוק משהו חיפשתי באינטרנט או במקומות אחרים (בספר הקורס דווקא לא אבל יש מספיק מקומות באינטרנט שגם בהם יש חומר).
אנחנו לא מצפים שיאכילו אותנו בכפית וגם במקצועות אחרים היו דברים שלא הבנו והיינו צריכים לחפש במקורות אחרים ועשינו את זה.
לפי מה שאתה אומר - 90 אחוז (או יותר) מתלמידי הנדסת חשמל לא מסוגלים להתאים עצמם ללימודים אקדמיים, לי זה נשמע טיפה מוגזם.

gedalin

שליחה על ידי gedalin » 17:33 18/01/2011

royka: פקטור נותנים אם סיבות לכשלון הן הערכה לא נכונה של קושי המבחן, או של הזמן הדרוש. כאן לא היה לא זה ולא זה. בתגובותיכם אתם מתעלמים משתי עובדות:א) ישנם תלמידים שקיבלו ציונים טובים ואפילו 100 (ומתן פקטור יעוות את ההישג שלהם אשר הושג בעבודה קשה), ב) אחוז הטעויות הגרועות היה חריג ביחס לשנים קודמות. אם לא תתמקדו בזה ולא תשלימו את החסר תהיה אותה בעיה במועד ב'. כאשר אני מסתכל על הפתרונות של המבחנים של השנים הקודמות ועל הפתרון של השנה אני רואה שהמבחן הנוכחי לא היה יוצא דופן ואפילו לא מהקשים שהיו. פרסמתי את התפתרונות. אם ראיתם אותם אנא תגידו: מה היה קשה בשאלות ומה כל כך מסובך בפתרונות ? (זאת איננה שאלה סתם אלא נסיון להבין מה מהווה קושי).
אין לי כוונה להתווכח. אני רוצה לעזרו לכם לקראת מועד ב' ומחפש דרכים לעשות זאת. אנא תחשבו גם אתם.
ספר הקורס הינו דבר הכרחי. בלי ספר לא לומדים. הרצאות לא יכולות לכסות את כל החומר שבספר אלא מתמצטות אותו. אני גום מוסיף הסברים משלי, היבטים נוספים, מדגיש את מה שאני מוצא לנכון. אבל אין לי לא יכולת ולא כוונה להיות תחליף לספר לימוד.

yellinb

שליחה על ידי yellinb » 17:36 18/01/2011

אין קיצורי דרך, לא ביקשו ממך ללמוד רק מספר, אלא ללמוד גם מספר.
גדלין הסביר לכם איך צריך ללמוד את הקורס הזה. השימוש בספר לא היה עניין של בחירה, אלה חובה. ניסית בדרך אחרת ונכשלת, אל תלין אל המרצה. תיקח אחריות על מה שעשית. זה שיותר נוח לך לקרוא סיכומים של אנשים אחרים הוא ללמוד מויקיפדיה, במקום להקשיב למה שאומרים לך היא הסיבה שנכשלת במועד א'. אם לא תפנים זאת תייכשל גם במועד ב' וטוב שכך. האוניברסיטה מיועדת לאנשים שלומדים, לא לכאלה שמתעקשים שהם כבר יודעים הכל.

eladhi

שליחה על ידי eladhi » 17:39 18/01/2011

מדוע לא פורסמו הציונים?

MrMe

שליחה על ידי MrMe » 17:45 18/01/2011

לידעתך: תנועת שוות מהירות היא , ז"א מהירות כפונקציה של זמן קבועה. לא צריך להמציא הגדרות משלך. הפתרון שפרסם משתמש בתנע זוויתי בדרך הנכונה ומראה שהתוצאה איננה תלויה בו.
אין צורך לנסות להעליב כשאתה טוען שאני ממציא הגדרות משל עצמי...
אותי לימדו כשאין תלות במשתנה כלשהו זוהי לא פונקציה כתלות במשתנה, מבחינה מתמטית אם V = Const אזי V אינו כפונקציה של זמן!
זה היה טריק, שבו היינו אמור "להבין לבד" שיש מצב שבו אנחנו אמורים להראות לך שאין תלות, מעולם לא נתקלנו בתרגיל כזה,
ואין סיבה בעולם שכשמבקשים ממני לתאר איזשהו נתון כפונקציה של משתנה או קבוע כלשהו שהקבוע ה\משתנה זה לא יופיעו בתשובה הסופית.

ההבדל בין להשתמש בתנע זויתי כדי לפתור את השאלה, לבין זה שהפונקציה הסופית היא כתלות בתנע זויתי גדול מאוד!

amirber
יצירת קשר:

שליחה על ידי amirber » 18:47 18/01/2011

קבלו המלצה קטנה: קיים קובץ שאלות לדוגמה: http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Physic ... ms_ph1.pdf

לדעתי כדאי מאד לפתור בו את כל השאלות שיש להן תשובות (ואז לעבור גם אלו שאין להן תשובות), במיוחד כל השאלות ההתחלתיות שסוגרות טוב את נושא הוקטורים.

אני לא יודע אם זה מעודד אבל אל דאגה, בהמשך תפגשו קורסים ומבחנים קשים הרבה יותר.

תמונה
סע,
יש'ך עוד...

eladhi

שליחה על ידי eladhi » 19:06 18/01/2011

[quote="amirber"]קבלו המלצה קטנה: קיים קובץ שאלות לדוגמה: http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Physic ... ms_ph1.pdf

לדעתי כדאי מאד לפתור בו את כל השאלות שיש להן תשובות (ואז לעבור גם אלו שאין להן תשובות), במיוחד כל השאלות ההתחלתיות שסוגרות טוב את נושא הוקטורים.

אני לא יודע אם זה מעודד אבל אל דאגה, בהמשך תפגשו קורסים ומבחנים קשים הרבה יותר.

אם אני פותר חלק נכבד מהשאלות במאגר הזה לטענתך אני אמור להיות מוכן למועד ב'?

amirber
יצירת קשר:

שליחה על ידי amirber » 19:15 18/01/2011

עברו כמה שנים מאז שלמדתי את הקורס, אני לא שייך לסגל הקורס ובגלל עוד כלמיני סיבות לא ממש כדאי לקבל ממני המלצות איך ללמוד. אבל מהניסיון שלי, קובץ התרגילים הזה מאד מועיל.
סע,
יש'ך עוד...

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1 לסטודנטים של פיסיקה”