זרם העתקה

מנהלים: gedalin, gedalin

שלח תגובה
shayg

זרם העתקה

שליחה על ידי shayg » 07:27 04/07/2013

יש פה נקודה שעדיין לא ברורה לי. אני מבין את כל הפיתוחים המתמטיים והצורך באותה תוספת של זרם ההעתקה בכדי שמשוואות מקסוול יהיו נכונות, אבל ברגע שאני מנסה להבין באמת מה קורה (מבחינה פיזיקלית) אני נהיה מבולבל יותר. הרי כשהשדה החשמלי משתנה בזמן נוצר שדה מגנטי ואיך שאני מבין את זה כרגע ניתן לחשוב על "זרם מדומה" שיוצר שדה מגנטי במקום השינוי בשדה.
אם ניתן לחשוב על זה כזרם מדומה אז יש לי שתי שאלות:
1. במעגל של מקור מתח משתנה וקבל ,במידה ונציב גל-ונומטר בין לוחות הקבל האם תתקבל קריאה? אם כן, אז למה? הרי לא עוברים באמת מטענים באזור זה.
2. בתרגול 13 שאלה 2 הייתה שאלה עם קבל לוחות שמחובר נגד בין הלוחות. למה בזרם הכולל שמספק מקור המתח התחשבנו גם בזרם ההעתקה, הזרם נמצא רק בין לוחות הקבלים ולא מועבר במעגל כולו.

תודה
שי

jarondl

Re: זרם העתקה

שליחה על ידי jarondl » 08:42 04/07/2013

1. תסביר בבקשה איפה תשים את הגלונומטר שלך. האם תחבר את הדקיו ללוחות הקבל?

2. כמו שניסיתי להסביר בתרגול, בזרם ההעתקה אכן לא עוברים מטענים.
במקרה של קבל, על כל מטען שעובר מהחוט ללוח אחד, יוצא מטען מהלוח השני לחוט. כך שמעשית מבחינת המעגל זה נראה כמו זרם.
הוכיחו לכם בהרצאה שזרם ההעתקה בקבל צריך להיות זהה לזרם "העובר בקבל"**, בעזרת טיעונים שנובעים מחוק אמפר.

**מבחינת המעגל, כל עוד יש זרם במעגל, כלומר הקבל לא מהווה נתק, יש זרם שנכנס לקבל מצד אחד, ויוצא אותו זרם מהצד השני. אמנם אף מטען לא חוצה את התחום בין הלוחות, אבל זה לא משנה.

shayg

Re: זרם העתקה

שליחה על ידי shayg » 14:02 04/07/2013

1. כן הכוונה לחבר את ההדקים ללוחות הקבל, או שיש דרך כלשהיא לחבר אותו כך שיתקבל בדיוק זרם ההעתקה?

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 2 לסטודנטים של פיסיקה”