שאלות ממבחן 2011 מועד א

מנהל: gedalin

שלח תגובה
AntiFlag

שאלות ממבחן 2011 מועד א

שליחה על ידי AntiFlag » 17:38 08/07/2012

שלום
http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/PHYSIC ... 11_sol.pdf

1) בשאלה 1 : בפתרונות מצאו את צפיפות המטען בדרך שונה ממה שאני עשיתי ,אפשר למצוא את צפיפות המטען על ידי משוואת מקסוול הראשונה? כלומר divE = 4pikRo ? משום מה יצא לי תוצאה שונה.

2) א) בשאלה 3 עם הגליל : כשרוצים למצוא את E שנוצר מ B עושים זאת על ידי :
rotorE=-dB/dt לא הבנתי מדוע E בכיוון פי שווה ל0 ,נתון רק ש E בכיוון z שווה ל0
ב)תמיד שמגיעים למשוואות מסוג אלו הכל מתאפס חוץ מרכיב אחד וככה ניתן לפתור משוואה דיפרנציאלית פשוטה, אם ישנם מספר רכיבים ברוטור E שלא מתאפסים ,אז איך פותרים משאווה דיפרנציאלית כזאת?

שאלה 4 : א) עושים דיברגנט B = אפס כדי למצוא רכיבים אחרים של B ? פשוט פעם ראשונה שאני רואה את זה ,מתי צריך להשתמש בזה?
ב)למה B בכיוון פי שווה ל 0?
ג) לא הבנתי מיהו Bd ?

תודה

mlstudy

Re: שאלות ממבחן 2011 מועד א

שליחה על ידי mlstudy » 18:23 08/07/2012

AntiFlag כתב:שלום
http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/PHYSIC ... 11_sol.pdf

1) בשאלה 1 : בפתרונות מצאו את צפיפות המטען בדרך שונה ממה שאני עשיתי ,אפשר למצוא את צפיפות המטען על ידי משוואת מקסוול הראשונה? כלומר divE = 4pikRo ? משום מה יצא לי תוצאה שונה.

2) א) בשאלה 3 עם הגליל : כשרוצים למצוא את E שנוצר מ B עושים זאת על ידי :
rotorE=-dB/dt לא הבנתי מדוע E בכיוון פי שווה ל0 ,נתון רק ש E בכיוון z שווה ל0
ב)תמיד שמגיעים למשוואות מסוג אלו הכל מתאפס חוץ מרכיב אחד וככה ניתן לפתור משוואה דיפרנציאלית פשוטה, אם ישנם מספר רכיבים ברוטור E שלא מתאפסים ,אז איך פותרים משאווה דיפרנציאלית כזאת?

שאלה 4 : א) עושים דיברגנט B = אפס כדי למצוא רכיבים אחרים של B ? פשוט פעם ראשונה שאני רואה את זה ,מתי צריך להשתמש בזה?
ב)למה B בכיוון פי שווה ל 0?
ג) לא הבנתי מיהו Bd ?

תודה
1. זה בסדר להשתמש במשוואת מקסוול הראשונה. אמורה לצאת תוצאה טובה.
2. בהנחה שאת B מצאנו לפני זה, אפשר להשתמש בו כדי למצוא את השדה החשמלי, ע"י \(\nabla\times\vec{E}=-\frac{1}{c}\frac{\partial}{\partial t} \vec{B}\). נצא מנקודת הנחה ש \(\frac{\partial}{\partial \varphi}=0\) לכל רכיב של השדה החשמלי (סימטריה).
מכאן שנקבל \(\frac{\partial}{\partial z}E_\varphi = 0\) ו \(\frac{\partial}{\partial r}(rE_\varphi) = 0\)
ע"י ביצוע אינטגרציה, (במשוואה השנייה שקיבלנו, עדיף להשתמש בחוק פראדיי האינטגרלי, כדי לקבל ש \(E_\varphi=0\)).

*ככלל אם יש יותר מרכיב אחד שלא מתאפס במישדי"ח, ולא ניתן לאפס אותו ע"י הנחות כאלה או אחרות, הבעיה דיי מסובכת.

4. מתי צריך להשתמש בזה? אני לא חושב שיש תשובה חד משמעית לשאלה הזו..
במקרה הספציפי הזה, לפני שניגשים לפתרון, הייתי מציע להבין פיזיקלית מה קורה שם, ולמה בכלל הטבעת מתחילה להאיט.
לאחר מכן, את יודעת, מה את צריכה למצוא, כדי לפתור את התרגיל. (ספציפית פה, את צריכה את \(B_\rho\) כדי לדעת מהו הכוח שפועל על הטבעת)
אחרי שאת יודעת מה את צריכה למצוא, תראי איך אפשר למצוא אותו מהנתונים.

B בכיוון פי לא בהכרח שווה לאפס, אבל הוא לא תורם לשום דבר (בדיברגנס לא כותבים אותו, כי \(\frac{\partial}{\partial \varphi} B_\varphi = 0\)
Bd הוא השדה המגנטי בכיוון RHO ש"מרגישה" הטבעת.

מקווה שעזרתי..

AntiFlag

Re: שאלות ממבחן 2011 מועד א

שליחה על ידי AntiFlag » 19:47 08/07/2012

עזרת המון!!
תודה רבה :)

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 2 לסטודנטים של פיסיקה”