2004 מועד א', שאלה 4, סעיף א'

שלח תגובה
omrigold

2004 מועד א', שאלה 4, סעיף א'

שליחה על ידי omrigold » 21:08 30/06/2011

ביחסי החילוף בין הוקטור L להמילטוניאן, עבור רכיבי Lx ו-Ly, אני לא מבין לאן נעלם הרכיב כתוצאה מיחסי החילוף בין התנע בריבוע (בהמילוטניאן) בכיוון Z ל-Py*Z (מהתנע הזוויתי) וכמו כן הרכיב המגיע מיחסי החילוף בין התנע בכיוון Y והאיבר Pz*Y , ובתוצאה מופיע רק האיבר שקשור ליחסי החילוף בין התנע הזוויתי לאיבר הפוטנציאל התלוי ב-Z.

תודה.

omrigold

Re: 2004 מועד א', שאלה 4, סעיף א'

שליחה על ידי omrigold » 19:02 01/07/2011

שאלה נוספת - מבחן מ-2005, מועד ב', שאלה 2, שני סעיפים ראשונים - מאיפה מגיע התנאי u(0)=0? האם מפני שפונקצית הגל בנקודה ספציפית חייבת להיות אפס, או שיש מאחורי זה משהו יותר עמוק?

באותה שאלה, בסעיף 4, למה אנחנו לא מחשיבים את הפתרון ב-K=0? האם זה מפני שהאנרגיה קטנה מ-0?

chuchem

Re: 2004 מועד א', שאלה 4, סעיף א'

שליחה על ידי chuchem » 15:48 02/07/2011

omrigold כתב:ביחסי החילוף בין הוקטור L להמילטוניאן, עבור רכיבי Lx ו-Ly, אני לא מבין לאן נעלם הרכיב כתוצאה מיחסי החילוף בין התנע בריבוע (בהמילוטניאן) בכיוון Z ל-Py*Z (מהתנע הזוויתי) וכמו כן הרכיב המגיע מיחסי החילוף בין התנע בכיוון Y והאיבר Pz*Y , ובתוצאה מופיע רק האיבר שקשור ליחסי החילוף בין התנע הזוויתי לאיבר הפוטנציאל התלוי ב-Z.
לא בטוחה שהבנתי את השאלה אבל השלב שכתוב בקצרה בפתרונות הוא להראות שהיחס חילוף האחרון , למשל, נותן אפס והשלב החסר שם הוא לחשב יחס חילוף מהצורה \([p^2,x]=-2i\hbar p\) אז אפשר להציץ בפתרונות של תרגיל 10 ולראות איך פותרים את זה שם. תקבל שיש שני ביטויים שמאפסים אחד את השני ובאותו אופן בשני יחסי החילוף הראשונים נשאר רק ביטוי אחד. מקוה שזה לפחות עוזר, אם לא נא לשאול שוב.
omrigold כתב:שאלה נוספת - מבחן מ-2005, מועד ב', שאלה 2, שני סעיפים ראשונים - מאיפה מגיע התנאי u(0)=0?
את השאלה הזאת פתרנו גם בתירגול האחרון, אני אזכיר. אמרנו שמקבלים משוואה לחלק הרדיאלי שמאוד דומה למש' שרדינגר בחד מימד רק שתנאי השפה טיפה שונים. למשל הקואורדינטה r חיובית בלבד, לעומת x שמקבלת גם ערכים שליליים. אז התנאי שעליו שאלת נובע מהעובדה שבפונקצית הגל יש ביטוי מהצורה \(\frac{u(r)}{r}\) ולכן זו דרישה הכרחית כדי למנוע התבדרות של פונקצית הגל.

בהצלחה, מאיה

שלח תגובה

חזור אל “- קוונטים 1”