שאלות העשרה

מנהל: dcohen

שלח תגובה
amirbial

שאלות העשרה

שליחה על ידי amirbial » 14:10 24/01/2019

שלום
עכשיו כשהבחינה מאחורינו ואפשר לדבר על לימודים לצורך לימודי בלבד:
1.
לא הספקנו לדבר על קוונטות השדה האלקטרומגנטי ואני מוטרד מהשאלה הבאה:
האם אור מושפע משדה א"מ? מצד אחד לפי עקרון סופרפוזיציה לא אמור להשפיע, מצד שני אני קורא באינטרנט שבאנרגיות גבוהות פוטונים כן יוצרים אינטראקציה זה עם זה. אז אני לא בטוח מה התשובה הנכונה.

2. סיימנו קוונטים 2 ואני עדיין לא מבין את ניסוי שני החריצים- האם יש הסבר פורמלי לכך שמדידה מקריסה סופרפוזיציה?

until when will we shut up and calculate? we want to know

dcohen
יצירת קשר:

Re: שאלות העשרה

שליחה על ידי dcohen » 15:45 24/01/2019

לגבי שאלה 1 - אני לא מבין למה אתה מתכוון - אפשר לדבר איתי פנים מול פנים.

לגבי שאלה 2 - יש תשובה מלאה בקורס מבוא לפיזיקה מודרנית, וגם בניסוח יותר פורמאלי בתקצירי ההרצאה בפרק על מדידה קוונטית. בעבר הייתי מעביר קורס שנקרא "נושאים מתקדמים במכניקה קוונטית וסטטיסטית" ושם הנושא היה מועבר בצורה יותר "מתקדמת".

amirbial

שליחה על ידי amirbial » 13:54 03/02/2019

מוסיף את התשובה שקיבלתי לגבי השאלה הראשונה למקרה שעוד אנשים מתעניינים-
השאלה "האם פוטונים עושים אינטראקציה?" היא לא שאלה טריוויאלית ואני מציג את ההבנה שלי לתשובה שהיא אולי לא מדויקת:
באנרגיות גבוהות כאשר \(hf>2mc^2\) יש סיכוי שפוטון אחד יתפצל לאלקטרון ופוזיטרון, ואז כל אחד מהחלקיקים כן יכול ליצור אינטראקציה עם הפוטון (במקרה הפשוט לבלוע אותו, במקרה מורכב יותר גם הפוטון השני עלול להתפצל ואז כבר יש כוחות לורנץ מפורשים)
אבל האם ניתן להגיד שבאנרגיות נמוכות אין אינטראקציה בין פוטונים? להבנתי לא, כי העובדה שבאנרגיות גבוהות יש אינטראקציה משליכה גם על הרמות הנמוכות, אפשר לחשוב על האינטראקציה כ"הפרעה" שתשפיע על האנרגיות והמודים העצמיים של המערכת אבל כמובן שהיא תהיה זניחה בסדרי גודל ממש ממש קטנים של אנרגיה.

לגבי השאלה השנייה עוד לא היה לי זמן לעבור על שאר ההרצאות ממודרנית וההרצאת העשרה אבל אני עוד מקווה להגיע לזה בהמשך.

amirbial

שליחה על ידי amirbial » 15:50 19/03/2019

המשך תשובה לאינטראקציית פוטון פוטון:

https://lbscience.org/2017/08/17/%D7%90 ... w9RBlDutAs

amirbial

שליחה על ידי amirbial » 18:01 25/04/2019

מסיים לענות לשאלה של עצמי: למה מדידה "מקריסה" סופרפוזיציה-

1. במילים של דורון במבוא למודרנית (עמ 44 בלקטר נוטס):
"צריך להדגיש שמה שחשוב הוא לא 'ההסתכלות' עצמה אלא האנטראקציה שגרמה לכך שהסביבה נכנסה לקורלציה עם עם מצב החלקיק. במילים אחרות: החלקיק השאיר את חותמו על הסביבה ולכן אין לו אפשרות להתאבך חזרה עם עצמו"

2. אחרי שהתעמקתי בעניין הבנתי שנקודה אחת שהייתה לא ברורה לי היא שמצד אחד אפשר לעשות את ניסוי שני החריצים, בהשפעת שדה מגנטי חיצוני על סדק אחד ופשוט לקבל תבנית התאבכות מוזזת. מצד שני פוטון שעושה אינטראקציה עם חלקיק מקריס פונקציית גל. מכיוון שפוטון הוא עירור בשדה א"מ הבנתי שהמושג "אינטראקציה" לא היה מוגדר היטב עד עכשיו.
להבנתי אם הפוטון תיווך מידע בין החלקיק בניסוי לבין גורם שמאחסן מידע כלשהו (גלאי, עין, חלקיק אחר וכו) נגיד שנעשתה אינטראקציה
ואם סתם מופעל שדה כלשהו נגיד שהייתה השפעה.
בקשר למילה "מידע" אני אומנם עוד לא בקיא בתורת האינפורמציה אבל אני חושב שביטוי כמו: "יצר קורלציה בין הסביבה לחלקיק" מספיק טוב לצורך הדיון.
אמנם זו סמנטיקה מילולית אבל היא אולי תעזור למי שלא יעקב אחרי שפה יותר פורמלית.

3.שפה יותר פורמלית (53.11 בלקטר נוסט של קוונטים 2 עמ' 278)
מדידה למעשה מעבירה ממצב קוונטי טהור למצב מעורב. המשמעות של שינוי זה היא אובדן קוהרנטיות בין שתי הקרניים שעוברות דרך החריצים. מי שעשה ניסוי בלייזר יודע שקרניים שאיבדו קוהרנטיות לא יכולות לבצע התאבכות אחת עם השניה ואנו קורסים לתוצאה "חלקיקית".

סיימתי את סאגת שאלות העשרה, מקווה שזה עניין מישהו ושלא חטאתי יותר מידי באנלוגיות לא מדויקות.
אמיר.

dcohen
יצירת קשר:

שליחה על ידי dcohen » 18:18 25/04/2019

כל הכבוד על השאלות והתעוד של התשובות...

שלח תגובה

חזור אל “- קוונטים 2”