דף 1 מתוך 1

שאלות על תרגיל בית מספר 4

נשלח: 14:43 17/05/2016
על ידי artzin
היי,
לגבי שאלה 1 בתרגיל בית 4: הניסוח של השאלה משאיר חופש גדול בפרשנות: האם המרחק של הפלנטה מהכוכב הוא הרדיוס הממוצע? חצי הציר הארוך? הקצר? המיקום הנוכחי? האם במציאת הסחת הדופלר הכוונה להסחה המקסימלית? התלות בזמן של ההסחה? הממוצעת? הרגעית כאשר הפלנטה במקום ספציפי? מה הזווית בין חצי המסלול של הפלנטה לקו הראייה?
לגבי שאלה 3: נראה שיש כאן כפל נוטציות או חוסר בהירות אחר. ברור שהתפלגות האור במישור המוקד תלויה בשתי הזוויות \(\theta , \phi\) ולא רק ב-\(\theta\). כמו כן, ברור שאם נכנס גל מישורי טהור למצלמה (\(I_\nu (\theta)\propto \delta(\theta)\)) לא יתקבל גל מישורי טהור במישור המוקד, בניגוד למה שמתקבל מהמשוואה המבוקשת. חוץ מזה, בחלק מהמהדורות של הספר של Choudhuri המשוואה הזו מופיעה עם \(\approx\) במקום שוויון - למה הכוונה?
תודה,
ניצן

Re: שאלות על תרגיל בית מספר 4

נשלח: 17:58 17/05/2016
על ידי nagaryo
לגבי השאלה הראשונה, צודק זה מבלבל. המרחקים נתונים בשביל לאפשר לך לבצע הנחות. תבטא את השאלה במונחים של הציר הראשי המשני או האקסצנטריות. בסוף תנסה להבין איך התצפית ותצפיות בדרכים אחרות יכולות לתת לך את הגדלים הלא ידועים. כמו שעשינו בתרגול עבור ליקוי.
כך גם לגבי שאר השאלה שלך. תחשוב שיש לך את נתוני התצפית ואתה צריך לגלות מהם את כל הגדלים הרלוונטיים. התצפית נותנת לך את הסחת דופלר לאורך כל התנועה. מהתצפית אתה יכול למצוא למשל את ההפרש בין ההסחה המקסימלית למינימלית.

לגבי שאלה 3. הסימן של שיווין בערך "במשוואה הזאת" (אני מניח שהתכוונת למה שצריך להוכיח בתרגיל) נובע מהקירוב בשאלה: \(d\ll L\), כלומר אתה צריך לבצע פה קירוב ולא חישוב מדויק.
בתרגיל אין גל מישורי ולכן לא הבנתי את השאלה שלך.

בהצלחה

Re: שאלות על תרגיל בית מספר 4

נשלח: 19:35 18/05/2016
על ידי artzin
אני אנסה להסביר בצורה יותר ברורה את הבעייתיות של שאלה 3 בעיני:

זה נראה שאנחנו לא מבינים משהו מהותי בניסוח של השאלה - הקשר בין \(I_\nu\) ו-\(F_\nu\) שאנחנו מכירים הוא אינטגרלי. בהנחה שנצליח למצוא ביטוי סגור לאינטגרל (גם את זה אני לא רואה קורה, כי נתון לנו \(I_\nu (\theta,\phi)\) כללי), התלות ב-\(\theta\) תיעלם (הרי ביצענו אינטגרל שם). איך נשארת תלות ב-\(\theta\)? האם היא מוגדרת שונה מהקואורדינטות הספריות הסטנדרטיות?

Re: שאלות על תרגיל בית מספר 4

נשלח: 15:41 19/05/2016
על ידי nagaryo
תרגיל 3. עבור הקירוב של \(d\ll L\) מתקיים: \(F_\nu=\int I_\nu \cos\theta d\Omega\simeq I_\nu \cos\theta\Delta\Omega\)
נסה להעריך את \(\Delta\Omega\)

Re: שאלות על תרגיל בית מספר 4

נשלח: 15:43 19/05/2016
על ידי nagaryo
נ.ב. התלות ב\(\theta\) מגיעה מכך שאנחנו מסתכלים על המישור של לוח הצילום בזוית מסוימת ביחס מהחור.