דף 1 מתוך 1

שאלה לגבי חומר אפל

נשלח: 12:47 29/06/2019
על ידי lirar
היי,
בהרצאה 8 כשעברנו לדבר על חומר אפל, יצאנו מהעובדה שראינו שהקונטרסט לא יכול היה לגדול מספיק לפי התורה הלינארית כדי להסביר יצירת מבנים כבר ב-z=10, ואמרנו שהחומר האפל עוזר להסביר את הפער מאחר שההפרעות בו התפתחו ברציפות מבלי להיעצר בעידן הנשלט קרינה (האם הבנתי נכון?)
השאלה שלי אם זה אומר שבעידן RD (נשלט קרינה) למעשה היה נתח נכבד של חומר אפל כבר? כי לפי ההגדרות שנתנו לעידן הזה, אנחנו מניחים בו ש-Omega_R\ שווה בערך ל-1 וכל היתר זניח, ומצד שני במה שכתבתי למעלה יש הנחה ברורה שהחומר האפס כבר היה בתמונה במהלך עידן זה. האם היה חומר אפל, אך בשיעור זניח? אני פשוט מתקשה ליישב בין ההגדרות שלנו ובין הטיעון לעיל לגבי התפתחות המבנים ביקום בעזרת החומר האפל בתורה לינארית.
תודה!
לירן

Re: שאלה לגבי חומר אפל

נשלח: 01:40 02/07/2019
על ידי ukeshet
שלום רב,
lirar כתב:בהרצאה 8 כשעברנו לדבר על חומר אפל, יצאנו מהעובדה שראינו שהקונטרסט לא יכול היה לגדול מספיק לפי התורה הלינארית כדי להסביר יצירת מבנים כבר ב-z=10, ואמרנו שהחומר האפל עוזר להסביר את הפער מאחר שההפרעות בו התפתחו ברציפות מבלי להיעצר בעידן הנשלט קרינה (האם הבנתי נכון?)
נדייק: הגורם העיקרי לייצוב ההפרעות הבריוניות איננו דומיננטיות האנרגיה של הקרינה (בעידן נשלט הקרינה), אלא ריסון ההפרעות ע"י לחץ הקרינה לפני הסרת הצימוד. הפרעה בחומר האפל המשיכה לגדול גם כשנכנסה לאופק האבל (בלי קשר לעידן), בשעה שהפרעה בריונית שנכנסה לאופק נעצרה ע"י לחץ הקרינה (שוב, בלי קשר לעידן, אבל עם קשר להסרת הצימוד).
lirar כתב:השאלה שלי אם זה אומר שבעידן RD (נשלט קרינה) למעשה היה נתח נכבד של חומר אפל כבר? כי לפי ההגדרות שנתנו לעידן הזה, אנחנו מניחים בו ש-Omega_R\ שווה בערך ל-1 וכל היתר זניח, ומצד שני במה שכתבתי למעלה יש הנחה ברורה שהחומר האפס כבר היה בתמונה במהלך עידן זה. האם היה חומר אפל, אך בשיעור זניח? אני פשוט מתקשה ליישב בין ההגדרות שלנו ובין הטיעון לעיל לגבי התפתחות המבנים ביקום בעזרת החומר האפל בתורה לינארית.
נכון שבעידן שליטת הקרינה, אנרגית החומר - הן הבריוני והן האפל - היתה זניחה ביחס לאנרגית הקרינה. אבל החומר האפל עדיין מילא תפקיד חשוב, למשל בהתפתחות ההפרעות, כשהוא תורם פי כמה מהחומר הבריוני לתקציב האנרגיה. לחץ הקרינה לא יכול היה לעצור את גדילת ההפרעות בחומר אפל, או להשפיע על הפרעות גדולות מאופק האבל, שגדלות תמיד כפי שניתן לראות למשל מניתוח הקריסה הספירית.

בברכה,
אורי

Re: שאלה לגבי חומר אפל

נשלח: 09:01 04/07/2019
על ידי lirar
תודה רבה, עכשיו זה יותר ברור.

Re: שאלה לגבי חומר אפל

נשלח: 12:41 06/07/2019
על ידי AvshalomBd
היי
שאלה נוספת בנושא שלירן שאל לגביו, עפ השרטוט בהרצאה 8 נראה כי הקונטרסט עבור החומר האפל גדל ליניארית ב-a.
מדוע אנו מניחים הנחה זו? או שזהו סתם שרטוט שרירותי ואנו לא יודעים כיצד הוא גדל.
contrast.JPG
contrast.JPG (52.88 KiB) נצפה 818 פעמים
תודה
אבשלום.

Re: שאלה לגבי חומר אפל

נשלח: 14:33 06/07/2019
על ידי ukeshet
שלום רב,

זו לא הנחה. הרי חישבנו (הרצאה 7) כיצד מתפתחות הפרעות בעידן נשלט החומר, וגילינו שההפרעות שגדלות מתפתחות לינארית ב-a.
(כתבתי "ההפרעות שגדלות", כי מדובר רק במודים אורכיים עם אורך גל גדול מספיק, ו-"נשלט החומר", כי לכך מתייחס השרטוט שצירפת.)
תוצאה זו תלויה בכך שלחץ הקרינה אינו מייצב את ההפרעה, ולכן רלוונטית לחומר אפל לפני הסרת הצימוד, ולכל החומר אחר כך.

אגב, אם אתה סקרן לגבי התפתחות ההפרעות בעידן נשלט הקרינה (נושא שלא הספקנו לפתח), עיין בפרק 4 בספר של Padmanabhan.
כפי שהזכרנו, בעידן זה הפרעות חומר אפל שנכנסות לאופק האבל גדלות, אך רק לוגריתמית ב-a (הפרעות בריוניות בתוך האופק מיוצבות כמובן).

בברכה,
אורי

Re: שאלה לגבי חומר אפל

נשלח: 14:37 06/07/2019
על ידי AvshalomBd
הבנתי אותך,
תודה רבה.