תרגיל בית שמונה שאלה שתיים

שלח תגובה
jarondl

תרגיל בית שמונה שאלה שתיים

שליחה על ידי jarondl » 22:09 20/12/2010

יש לי שאלה בנוגע לשאלה השניה בדף 8. (צלחת חרס ושימור תנע)
לפי הפתרון שפורסם באתר, נעשה שימוש בחוק שימור התנע בציר ה-Y.
למה מותר להשתמש בחוק שימור התנע? הרי יש כוח חיצוני למערכת, כוח הגרביטציה, לכן כן אמור להיות שינוי בתנע. יכול להיות שהבנתי לא נכון מתי יש שימור תנע ומתי לא?
או שמא החליט הפותר שניתן להזניח בחלק זה של השאלה את כוח הכובד. (מה שלא הגיוני שנעשה אם לא צויין במפורש שניתן...). אני לא רואה איך אפשר להתעלם מכוח הכובד, אם לא מכלילים את כדור הארץ במערכת, אבל אז איך פותרים את התרגיל?
זו שאלה מצוינת, שאני מקווה שמטרידה עוד סטודנטים. קודם כל, השתמשתי ביכולת שלי לשנות פתרונות כדי להוסיף שורת הבהרה לפתרון (השינוי רק בפסקה הראשונה).
ההנחה שהנחתי כפותר, היא לא שניתן להזניח את כוח הכובד, אלא דווקא את משך ההתנגשות. אם משך ההתנגשות אפסי, השינוי בתנע במהלך ההתנגשות אפסי גם כן. הזכרי ב:
\(\Delta \vec{P} = \vec{F}\Delta t\)
כך, ברוב שאלות ההתנגשות (או התפרקות), אנחנו מניחים שמשך האירוע אפסי, והשינוי בתנע אפסי גם כן, וניתן להשתמש בשימור התנע. (כמובן שבמקרים אלה שימור התנע מתייחס רק להשוואה בין מיד לפני ההתנגשות למיד אחריה)
בטווח הארוך התנע לא נשמר כמובן.
דרך אגב, זה קירוב די טוב למציאות, אל תחושו מרומים.

מקווה שזה ברור עכשיו,
ירון

eliorar

Re: תרגיל בית שמונה שאלה שתיים

שליחה על ידי eliorar » 13:09 31/12/2010

שאלה נוספת בקשר לתרגיל, סעיף ב':
למה הכוונה - נוח לעבור למערכת קואורדינטות הנעה ימינה במהירות \(v_0 cos(30)\)? האם הכוונה היא שמערכת הצירים תמיד תנוע ביחד עם רכיב התנועה והוא יתאפס? אם כן, למה זה טוב?
ומדוע מהירות הגוף מיד לאחר ההתנגשות היא לא זו שמצאנו בסעיף א'? (אלא החסרת ממנה ברכיב ה-x את \(v_0 cos(30)\) ) ?

irena

Re: תרגיל בית שמונה שאלה שתיים

שליחה על ידי irena » 21:51 01/01/2011

לא חייבים לעבור למערכת צירים נעה וניתן לפתור את התרגיל בצורה של קינמטיקה (כאשר אחרי ההתנגשות ידוע לנו המקום ההתחלתי והמהירות ההתחלתית).
מה שירון עשה בפתרון זה לעבור למערכת שזזה במהירות אופקית קבועה (זו שלפני ההתנגשות) וככה התוצאה שלו היא מייד ההפרש ביחס לאיפה שהצלחת היתה מגיעה לולא הפגיעה. אם פותרים במערכת קבועה יש למצוא את המרחק שמגיעים אליו עם ההתנגשות ובלעדיה, ולחסר בינהם כדי לקבל את התוספת.

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1ב רגיל”