מומנטים ותנע

שלח תגובה
ayeletm
הודעות: 9
הצטרף: 10:43 05/11/2010

מומנטים ותנע

שליחה על ידי ayeletm » 15:42 06/01/2011

שלום.

1. בחישוב מומנט התמד ובחישוב מומנט כח, ה-r בנוסחא זה המרחק מציר הסיבוב?
אם כן, אז מתי מדובר על מרחק r שהוא ממרכז המסה? (הסתבכתי עם זה, כי כל תרגיל ראיתי משהו אחר..)

2. מתי אצטרך להשתמש בתנע זוויתי ומתי בתנע קווי?
האם יתכן מצב בו שניהם נשמרים?
למה זה נכון שתנע זוויתי נשמר כשתנע קווי לא? (הייתה שאלה על זה באחד המבחנים..)
אני מבינה שתנע זוויתי נשמר כשסכום המומנטים שווה לאפס ותנע קווי נשמר כשאין כוחות חיצוניים, אבל מה הכוונה בזה? (מה זה אומר?)

תודה!

irena
הודעות: 91
הצטרף: 20:47 03/05/2007

Re: מומנטים ותנע

שליחה על ידי irena » 17:04 06/01/2011

בחישוב מומנט התמד ומומנט כוח, r הוא אכן מרחק מציר הסיבוב. עבור גוף חופשי (מונח על משטח ללא חיכוך או נזרק באוויר בלי להיות מחובר למשהו) ציר הסיבוב יעבור דרך מרכז המסה. אם מאלצים ציר סיבוב אחר ע"י קיבוע של הגוף לקיר/רצפה/תקרה אז הציר אז זה לא בהכרח במרכז המסה.

לגבי שימור תנע קווי ותנע זוויתי, כמו שאמרת תנע קווי נשמר כשסכום הכוחות החיצוניים מתאפס ותנע זוויתי נשמר כשסכום המומנטים החיצוניים מתאפס.
ייתכן מצב שבו אחד מהם נשמר והשני לא, לדוגמא:
בתרגיל בית 12 שאלה 2 ,קיים כוח חיצוני שפועל על המערכת (בחיבור של הקרוסלה לרצפה) ולכן אין שימור תנע קווי, אבל מכיוון שהכוח פועל בציר הסיבוב, המומנט שלו מתאפס ולכן התנע הזוויתי נשמר.
מצב הפוך: ניקח מקל שמונח על שולחן ונפעיל כוחות שווים בכל אחד מהקצוות, בניצב למקל ובכיוונים הפוכים- במקרה הזה יש שני כוחות חיצוניים שסכומם מתאפס ולכן יש שימור תנע קווי (מרכז המסה ישאר במקומו) ואילו סכום המומנטים שלהם לא מתאפס (כי הם מסובבים באותו כיוון!) ולכן נוסף למערכת תנע זוויתי שלא היה לה קודם.

לסיכום: בהתנגשות בגוף חופשי (לא מחובר לשולחן) יהיה בד"כ שימור גם של תנע קווי וגם של תנע זווויתי, בהתנגשות בגוף מחובר לציר יהיה רק שימור תנע זוויתי.

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1ב רגיל”