שאלות ש"ב, שבוע 1

שלח תגובה
amirber
יצירת קשר:

שאלות ש"ב, שבוע 1

שליחה על ידי amirber » 10:24 19/08/2012

שאלה ממיל שנשלח אלי:
לגבי שאלה 2 (2_1107), סעיף ב
על איזו זווית מדובר?

כלומר, חישבנו את גודל הוקטור a+b+c. בגלל שמדובר במערכת צירים תלת מימדית לא מאוד ברור על איזה זוויות מדובר?

תודה רבה מראש

לינק: http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/ProtoC ... LifeScSum/
השאלה היא מה היא הזווית בין הוקטור המחובר\(\vec{a} + \vec{b} + \vec{c}\) לבין כל אחד מהוקטורים (\(\vec{a} , \vec{b} , \vec{c}\)) בנפרד.
סע,
יש'ך עוד...

amirber
יצירת קשר:

Re: שאלות ש"ב, שבוע 1

שליחה על ידי amirber » 12:25 20/08/2012

בתרגיל בית 2 (שדה חשמלי) שאלה 3:
כאשר אני מחפש את השדה החשמלי שפועל על נקודה P במשולש השמאלי יוצאים לי האינטגרלים בקובץ שצירפתי למייל זה.
אני די משוכנע שהאינטגרלים נכונים איך אינני בטוח שאני יודע לפתור אותם ללא מחשבון אינטגרלים.
האם ניתן להשאיר את הפתרון עם האינטגרלים? או שאני אמור לדעת לפתור אותם?
\(Ex = \int_0^L \frac{K \lambda(L1 -x) dx}{[(L1-x)+h^2]^{1.5}}\)
\(Ey = \int_0^L \frac{K \lambda h dx}{[(L1-x)+h^2]^{1.5}}\)
אשמח אם תכוון אותי מעט בנושא.
שים לב שאתה מערבב כאן בין שני הסעיפים בשאלה, באיור הימני החלק הטעון לא מתחיל ב-0, באיור השמאלי אין "L". נסה לכתוב טבלה של וקטור כל הנקודות על כל מוט, מאיזו נקודה המוט מתחיל והיכן נגמר, אז כתוב את רכיבי X ו-Y של וקטור המרחק.

*טיפ "חדוו"א" שלא בהכרח רלוונטי לשאלה זו אבל כדאי לדעת - אם מבצעים שינוי משתנים, כלומר את המיקום \(x(t)\) משנים ל \(y(t) = x(t)+D\) , הביטוי של המהירות כנגזרת המקום ישאר זהה, כשתגזור את הקבוע D הוא ייפול ולכן: \(\dot{y}(t) = \dot{x}(t)\).

אמיר
סע,
יש'ך עוד...

toml

שליחה על ידי toml » 15:06 20/08/2012

אשמח לדעת היכן הבלבול כי למטה כתוב תחת הכותרת "נתון": L=L1+L2
הנקודה P במשולש השמאלי היא (L1,h)
ראשית הצירים נקבעה בחלק השמאלי של המוט ובגלל ש-L=L1+L2 אז האינטגרל הוא מ-0 עד L.
אם נניח ש-dQ נמצא בנקודה (x,0) אז יוצא שהוקטור בין הנקודה P ל-dQ הוא (L1-x,h) ואז האינטגרלים לרכיבי השדה בציר x ו-y יוצאים כמו התמונה המצורפת למעלה.
אז איפה בעצם הטעות?

amirber
יצירת קשר:

שליחה על ידי amirber » 15:17 20/08/2012

נסה לפשט את הביטוי באחת משתי הדרכים הבאות (הן שקולות לגמרי):
1. קבע שהנקודה P נמצאת ב-X=0 ורשום את הביטוי האינטגרלי המתאים.
2. אם אתה רוצה לפתח את הביטוי כפי שהוא רשום כאן בצע העברת משתנים מהצורה \(Z=L1-x\) תקבל ש \(dZ=-dx\) והגבולות של Z ישתנו בהתאם (צריך לבדוק מה קורה ל-Z ב-0 וב-L). שני האינטגרלים הללו הוצגו בתרגול הראשון וטוב מכך - הם נמצאים בדף הנוסחאות שבאתר.

חשבתי שעירבבת בין שני האיורים, אבל זה לא היה המצב.
סע,
יש'ך עוד...

amirber
יצירת קשר:

שליחה על ידי amirber » 15:37 20/08/2012

יש לי שאלה על תרגיל בית 2 שאלה 1 - בתרגול כיתה פתרנו שאלה דומה ששאלה מה הכח שפועל על מטען q3, שני המטענים שהפעילו עליו כח יצרו זווית מולו ולא התייחסנו אלייה בפיתרון. בשאלה 1 בתרגיל בית 2 ישנה זווית 32 מעלות בין המטענים q1 וq3 והבנתי שכן אמורים להתייחס אלייה. למה בתרגול כיתה לא התייחסנו אלייה וכאן כן מתייחסים ? ואיך יודעים אם לוקחים ממנה סינוס או קוסינוס ?
עקרון הסופרפוזיציה הוא עיקרון חשוב מאד שנעשה בו שימוש גם בהמשך הקורס. הרעיון הוא שניתן להתייחס להשפעה (כוח או שדה) של כל חלקיק בנפרד, אבל לבסוף חייבים לסכם את כל ההשפעות הבודדות. לגבי הפונקציה הטריגונומטרית בה נעשה שימוש - תלוי האם אנחנו מחפשים את רכיב X או Y.

לא ברור לי לאיזו שאלה מתרגול הכיתה את מתכוונת.
סע,
יש'ך עוד...

t_m

שליחה על ידי t_m » 16:28 20/08/2012

לגבי השאלה השניה בתרגיל בית 1, סעיף ב
אולי קצת קשה לי לראות את זה כי זו מערכת צירים תלת מימדית, אבל אם אני מחפשת עכשיו את הזווית בין הוקטור שחושב לוקטור a לדוגמא- איך אפשר לחשב אותה?
מתייחסים לזווית בינהם ביחס לציר ה- x וה-y?

amirber
יצירת קשר:

שליחה על ידי amirber » 16:59 20/08/2012

t_m כתב:לגבי השאלה השניה בתרגיל בית 1, סעיף ב
אולי קצת קשה לי לראות את זה כי זו מערכת צירים תלת מימדית, אבל אם אני מחפשת עכשיו את הזווית בין הוקטור שחושב לוקטור a לדוגמא- איך אפשר לחשב אותה?
מתייחסים לזווית בינהם ביחס לציר ה- x וה-y?
יש כמה דרכים לחשב את הזווית, לדוגמה על ידי סיבוב של אחד הוקטורים כך שייצמד לאחד הצירים. אבל יהיה יותר פשוט לחשוב איך ניתן להשתמש בהגדרות של המכפלות שהגדרנו בשיעור הראשון כדי למצוא את הביטוי המבוקש, רמז: יש שתי הגדרות לביטוי פיזיקלי אחד.
סע,
יש'ך עוד...

amirber
יצירת קשר:

שליחה על ידי amirber » 18:41 20/08/2012

הגשתי את מטלות 1+2 בקובץ אחד יחד וגם כתבתי זאת בהערה.
למרות זאת בדו"ח ההגשה מסומן שטרם הגשתי את מטלה 2.
אשמח לטיפולך
יש להגיש כל עבודה בנפרד במקום המתאים לה.

אמיר
סע,
יש'ך עוד...

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 2ג (במקור למדעי החיים)”