עבודה 5 שאלה 6

שלח תגובה
faig

עבודה 5 שאלה 6

שליחה על ידי faig » 22:09 07/04/2014

האם ניתן לקבוע את נקודת האפס בתוך מרכז הכדור - ואז החלוקה לאיזורים היא בתוך הכדור, מחוץ לכדור אך בתוך הגליל, בתוך עובי הגליל, ומחוץ לגליל?

אם כן, הרי אנו צריכים לחשב פוטנציאל ולא שדה, ולכן, קל לחשב את השדה ע"י חוק גאוס ואז את הפוטנציאל ע"י אינטגרל. אך במצב זה, הגבול התחתון אינו אינסוף אלא משהו אחר, ולמשל לנקודה שמחוץ לגליל, הגבול התחתון הוא בעייתי, כי בדרך עוברים מספר איזורים שונים של פוטנציאל. במצב כזה, אני יכול לעשות חישוב הפוטנציאל בשלבים = פוטנציאל על השפה הפנימית של הגליל (תרומה של הכדור בלבד) + פוטנציאל בתוך העובי של הגליל (אינטגרל על השדה של הגליל והגבול התחתון הוא השפה הפנימית של הגליל, והגבול העליון הוא השפה החיצונית) + הפוטנציאל שמחוץ לגליל, והרווחתי שהגבול התחתון יהיה השפה החיצונית של הגליל [כי מבחינתי הוא כמו אפס, כי חישבתי את הפוטנציאלים עד אליו]? כשעשיתי זאת יצא לי ביטוי טוב [ln(r/b ואז רואים שאם מציבים גבול תחתון b באמת יוצר פוטנציאל אפס, ולכן הוספתי את כל השלבים עד אליו]

תודה רבה

sara

Re: עבודה 5 שאלה 6

שליחה על ידי sara » 19:10 08/04/2014

אם בנקודת אפס, אתה מתכוון לראשית - אז מומלץ ביותר שהראשית תהיה במרכז הכדור, אחרת תצטרך לעשות הזזה וקטורית.
אם אתה מתכוון לנק' ייחוס שבו הפוטנציאל שווה אפס - אז פשוט תעשה סופרפוזיציה ותבחר עבור כל מקרה (כדור/גליל) את נק' הייחוס שלו.

אני לא בטוחה שהבנתי מה אתה שואל בחלק השני. אבל בכל אופן ממליצה להשתמש בסופרפוזיציה. חשב פוטנציאל עבור כל התפלגות בנפרד (מומלץ כמובן דרך גאוס) ולבסוף רק יהיה עליך לסכום.
שרית

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 2א (במקור להנדסת חשמל)”