שאלה לגבי חישוב התנגדות של גליל

שלח תגובה
yuvalg85

שאלה לגבי חישוב התנגדות של גליל

שליחה על ידי yuvalg85 » 13:44 25/01/2013

כאשר אני צריך לחשב התנגדות של גליל, ואני יודע שהזרם הוא מעגלי, אני צריך לחלק את הגליל לגלילים קטנים ולסכום את כולם כאילו הם נגדים במקביל, אני יכול להבין את העניין שהזרם מתפצל ביניהם ולכן הזרם לא שווה בכל גליל וזאת הסיבה שהם במקביל...
אבל מה שלא ברור לי למה המתח שווה בכל גלילון קטן כזה? הרי אם מסתכלים על הפרש פוטנציאלים בכיוון רדילי, הוא ישתנה, כי עצמת השדה תשתנה ככל שנתרחק ולכן גם עוצמת ההפרש פוטנציאלים...לא?

תודה

sara

Re: שאלה לגבי חישוב התנגדות של גליל

שליחה על ידי sara » 20:27 26/01/2013

אם מדובר בשאלה ספציפית, היה עדיף שתציין את מספרה כי אז אני יכולה לענות יותר בפירוט.
yuvalg85 כתב:אני צריך לחלק את הגליל לגלילים קטנים
בתרגול 7 חישבנו התנגדות של גליל ושם החלוקה היתה לקורדינטה שהיא בכיוון הזרם (במקרה שהזרם הוא מעגלי זה היה \(rd\theta\))
ומשטח שמאונך לכיוון הזרם (במקרה הנ"ל מדובר ב- \(drdz\)) ולבצע אינטגרציה.
לכן זה לא בדיוק גלילים קטנים וגם לא משטחים גליליים.
yuvalg85 כתב:אבל מה שלא ברור לי למה המתח שווה בכל גלילון קטן כזה? הרי אם מסתכלים על הפרש פוטנציאלים בכיוון רדילי, הוא ישתנה, כי עצמת השדה תשתנה ככל שנתרחק ולכן גם עוצמת ההפרש פוטנציאלים...לא?
אם היה הפרש פוטנציאלים בכיוון הרדיאלי אז היה לנו שדה חשמלי בכיוון זה והיינו מצפים לזרם בכיוון הרדיאלי, אבל זה לא המקרה שאתה מתאר ולכן אנחנו יכולים להגיד בביטחון שלאורך הרדיוס הפוטנציאל הוא קבוע.

למעשה, כיוון שנתון לך כיוון הזרם, על פיו אתה קובע איזו קורדינטה (l) היא בכיוון הזרם (חיבור בטור) ואיזה משטח (A) בכיוון מאונך לזרם (חיבור במקביל).
\(R=\rho\frac{l}{A}\)
בצורה דיפרנציאלית עבור התפלגות רציפה:
\(dR=\rho\frac{dl}{dA}\) (הערה: לא נגזרת!)
שרית

yuvalg85

Re: שאלה לגבי חישוב התנגדות של גליל

שליחה על ידי yuvalg85 » 14:31 28/01/2013

אחלה... הבנתי הכל...
המון תודה!

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 2א (במקור לתקשורת והנדסה ביו-רפואית)”