מספר שאלות על התרגיל של שבוע 4 (והפתרונות)

מנהלים: gedalin, gedalin

שלח תגובה
bigbang

מספר שאלות על התרגיל של שבוע 4 (והפתרונות)

שליחה על ידי bigbang » 12:05 20/11/2010

שאלה 2: פתרתי את השאלה בצורה ישירה של חישוב התאוצה, ללא שימוש ברדיוס עקמומיות, והגעתי לתשובה ש- \(v^2<\frac{\mu g}{k^2b}\). באופן דומה, זו גם התשובה שמתקבלת בפתרון של שאלה 1 כאן: http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Physic ... l2006a.pdf
למה מקבלים איבר נוסף, אם פותרים בצורה שונה, כפי שמופיע בפתרון תרגיל הבית?

שאלה 1 תיאוריה: האם ניתן היה להשתמש בלוי-צ'יויטה על מנת להוכיח את הזהות? (ההוכחה די מיידית)

שאלה 2 תיאוריה: עקב ביטויים ארוכים במיוחד שקיבלתי בפירוק וקטור התאוצה לרכיב הניצב (לא חשבתי על המכפלה הוקטורית לצורך זה, אלא ניסיתי לקבל אותו ע"י הפרש בין וקטור התאוצה לרכיב המקביל שלו, כפי שעשינו בתרגיל של פירוק וקטור לרכיבים), פתרתי את הבעיה עבור תנועה עם גודל מהירות קבוע (בנימוק שרדיוס עקמומיות הוא בסופו של דבר תכונה גיאומטרית של המסלול). האם קיבלתי תשובה נכונה במקרה, או שהשיקולים שלי אכן נכונים?

תודה.

gedalin

Re: מספר שאלות על התרגיל של שבוע 4 (והפתרונות)

שליחה על ידי gedalin » 20:21 20/11/2010

bigbang כתב:שאלה 2: פתרתי את השאלה בצורה ישירה של חישוב התאוצה, ללא שימוש ברדיוס עקמומיות, והגעתי לתשובה ש- \(v^2<\frac{\mu g}{k^2b}\). באופן דומה, זו גם התשובה שמתקבלת בפתרון של שאלה 1 כאן: http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Physic ... l2006a.pdf

שאלה 1 תיאוריה: האם ניתן היה להשתמש בלוי-צ'יויטה על מנת להוכיח את הזהות? (ההוכחה די מיידית)

שאלה 2 תיאוריה: עקב ביטויים ארוכים במיוחד שקיבלתי בפירוק וקטור התאוצה לרכיב הניצב (לא חשבתי על המכפלה הוקטורית לצורך זה, אלא ניסיתי לקבל אותו ע"י הפרש בין וקטור התאוצה לרכיב המקביל שלו, כפי שעשינו בתרגיל של פירוק וקטור לרכיבים), פתרתי את הבעיה עבור תנועה עם גודל מהירות קבוע (בנימוק שרדיוס עקמומיות הוא בסופו של דבר תכונה גיאומטרית של המסלול). האם קיבלתי תשובה נכונה במקרה, או שהשיקולים שלי אכן נכונים?

תודה.
שאלה 2: לא מקבלים פתרונות שונים. העתקתי לא נכון: שמתי cos במכנה במקום sin שצריך להיות ולא שמתי לב. תודה על התיקון. הפתרון המתוקן הועלה.

תיאוריה 1: כן, ניתן.

תיאורי2: תקבל אותו רדיוס. הבעיה שלא הוכחת שהוא לא תלוי במהירות. אמנם זה נראה הגיוני, אבל אחת המטרות של השאלה היא דווקה להוכיח את זה. מטרה נוספת היא לדחוף למציאת ביטוי לגודל תאוצה נורמלית באמצעות מכפלה ווקטורית.

idosch

שליחה על ידי idosch » 21:01 20/11/2010

bigbang כתב:שאלה 2: פתרתי את השאלה בצורה ישירה של חישוב התאוצה, ללא שימוש ברדיוס עקמומיות, והגעתי לתשובה ש- \(v^2<\frac{\mu g}{k^2b}\). באופן דומה, זו גם התשובה שמתקבלת בפתרון של שאלה 1 כאן: http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/Physic ... l2006a.pdf

תודה.
איך פתרת מבלי להשתמש ברדיוס העקמומיות? ניסיתי לפתור כמו שפתרו את השאלה מתירגול 5, אבל אני מגיע לביטוי ארוך מאוד.

bigbang

שליחה על ידי bigbang » 21:13 20/11/2010

^ בדרך דומה מאוד לאיך שפתרו שאלה דומה בתרגול. הביטוי הכי ארוך (בין סימן = לזה שבא אחריו), הוא שורה אחת. אם לא טועים באלגברה - הרבה דברים מצטמצמים.

Zizo1

שליחה על ידי Zizo1 » 15:09 23/11/2010

עדיין בנוגע לשאלה 2 (תיאוריה):
אני מבין את הפיתוח המתמטי ואיך מגיעים לביטוי בסוף של הרדיוס, אבל אני לא מבין משהו בסיסי: למה כאשר אני מחלק את גודל המכפלה הוקטורית של התאוצה והמהירות, בגודל המהירות, אני מקבל את גודל התאוצה הנורמלית?

gedalin

שליחה על ידי gedalin » 19:49 23/11/2010

\(|\vec{a}\times\vec{v}|=|(\vec{a}_n+\vec{a}_t)\times\vec{v}|=|\vec{a}_n\times\vec{v}|=|\vec{a}_n||\vec{v}|\sin\widehat{(\vec{a}_n\vec{v})}=|\vec{a}_n||\vec{v}|\)

\(\sin\widehat{(\vec{a}_n\vec{v})}=1\)

\(\vec{a}_t\times\vec{v}=0\)

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1 לסטודנטים של פיסיקה”