תרגול 10 שאלה 1

מנהלים: gedalin, gedalin

שלח תגובה
TalH

תרגול 10 שאלה 1

שליחה על ידי TalH » 13:29 27/01/2011

http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/PHYSIC ... rgul10.pdf

האם הסיבה שלא מתייחסים למתיחות היא כדי למצוא מה המהירות המינימלית הדרושה להגיע לנק' העליונה בסיבוב של המעגל?
אם כן אז המהירות המינימלית שאנחנו צריכים זאת בעצם המהירות הזאת פלוס תוספת קטנה כדי שבאמת הגוף יוכל לעבור את הנקודה הזאת ולא יפול בה?
ודבר אחרון הפתרון צריך להיות
v=2M/m*sqrt(5gR)?

gedalin

Re: תרגול 10 שאלה 1

שליחה על ידי gedalin » 14:19 27/01/2011

TalH כתב:http://physweb.bgu.ac.il/COURSES/PHYSIC ... rgul10.pdf

האם הסיבה שלא מתייחסים למתיחות היא כדי למצוא מה המהירות המינימלית הדרושה להגיע לנק' העליונה בסיבוב של המעגל?
כן
אם כן אז המהירות המינימלית שאנחנו צריכים זאת בעצם המהירות הזאת פלוס תוספת קטנה כדי שבאמת הגוף יוכל לעבור את הנקודה הזאת ולא יפול בה?
ודבר אחרון הפתרון צריך להיות
v=2M/m*sqrt(5gR)?
לא הבנתי

TalH

שליחה על ידי TalH » 14:28 27/01/2011

מה שאני מתכוון שהמהירות שמצאנו היא בעצם המהירות המינימאלית כדי להגיע לנקודה הקריטית שלנו (העליונה במעגל) ומשם אנחנו מוצאים מה המהירות המינימאלית של הקליע צריכה להיות, השאלה שלי היא האם המהירות הזאת מספיקה כדי לעבור את הנקודה הזאת ולבצע סיבוב שלם? לפי מה שאני מבין צריכה להיות תוספת קטנה למהירות כדי לעבור את הנקודה אחרת הגוף יגיע לנקודה ויפול.

ובסוף הכוונה הייתה שנראה לי שיש טעות בתשובה בתרגיל (בשלב הסופי שמבודדים את v) והפיתרון צריך להיות
v=2M/m*sqrt(5gR

hayimm

שליחה על ידי hayimm » 15:25 27/01/2011

כמו בכל התרגילים בסגנון הזה בין אם זה מסילה\טבעת עגולה שבהם פועל N או אם זה חוט שבו פועל T. אנו מתייחסים לנק' העליונה כאילו כוח החוט\נורמל הוא 0, כלומר man=mg. שזה המינימום הנידרש כדי לעבור את הנק' ולהשלים מסלול. שכן אם T<0 אז יהיה כוח כלפי מטה מה שיגרום לתאוצה נורמלית שלילית ויציאה מהמסלול המעגלי הרצוי. לעומת זאת אם T>0 אז יהיה כוח שמופעל על החוט אך כל עוד הוא יהיה חזק מספיק ולא ייקרע המסלול יישאר כנדרש.

לגבי תוספת המהירות, אין צורך בתוספת קטנה. אם תסתכל בתנועה המעגלית של בול העץ על an בנק' העליונה:
q10.JPG
q10.JPG (10.42 KiB) נצפה 789 פעמים
כלומר בנק' העליונה קיים גודל למהירות והיא כולה בכיוון משיקי בתנועה מעגלית, ולכן יש לו מהירות לעבור את שיא הגובה. זה לא שהוא מגיע לשם ונעצר.

gedalin

שליחה על ידי gedalin » 16:39 27/01/2011

TalH כתב:מה שאני מתכוון שהמהירות שמצאנו היא בעצם המהירות המינימאלית כדי להגיע לנקודה הקריטית שלנו (העליונה במעגל) ומשם אנחנו מוצאים מה המהירות המינימאלית של הקליע צריכה להיות, השאלה שלי היא האם המהירות הזאת מספיקה כדי לעבור את הנקודה הזאת ולבצע סיבוב שלם? לפי מה שאני מבין צריכה להיות תוספת קטנה למהירות כדי לעבור את הנקודה אחרת הגוף יגיע לנקודה ויפול.
כן, זאת המשמעות של "מהירות מינימלית".

ובסוף הכוונה הייתה שנראה לי שיש טעות בתשובה בתרגיל (בשלב הסופי שמבודדים את v) והפיתרון צריך להיות
v=2M/m*sqrt(5gR
זה מה שרשום שם.

שלח תגובה

חזור אל “- פיסיקה 1 לסטודנטים של פיסיקה”