הזמנה להצטרף אל תחום המחקר - פרופ רון פולמן

לוח מודעות מחלקתי עבור תלמידי תואר ראשון
כללי הפורום
אם אתם מעונינים לקבל התראות דוא"ל לחצו על הקישור "הרשם לקבלת עדכונים מנושא זה" בתחתית העמוד (שימו לב - האופציה מופיעה רק אם אתם מחוברים). אין לפרסם כאן הודעות ללא אישור מפורש של משרד הפיסיקה. נחסמה הגישה לתגובות על מנת למנוע אינפלצית התראות. פניות לרכזת הסטודנטים או לועדת הוראה אפשר לבצע במדורי הפורום הייעודיים. פרסום הצעות לפרויקטים ונושאי מחקר - לא כאן - יש מדור יעודי.
שלח תגובה
avivaf
הודעות: 334
הצטרף: 10:56 30/04/2007

הזמנה להצטרף אל תחום המחקר - פרופ רון פולמן

שליחה על ידי avivaf » 09:29 23/01/2020

לכל הסטודנטיות והסטודנטים בתואר ראשון שלום רב,

ראשית כל, בהצלחה בבחינות!

אם אתם סטודנטים טובים ויש לכם רצון וסקרנות לחקור תופעות מאוד מעניינות ולהרחיב מאוד את השכלתכם, אתם מוזמנים לשיחה!
(אפשר לדבר על פרויקטים של תואר ראשון, על עבודות קיץ, ועל תארים מתקדמים)
אם כבר יש לכם מנחים לתואר מתקדם, אז המכתב הזה לא מיועד לכם!

הנה כמה מלים עלינו: מעבדת השבב האטומי היא היחידה מסוגה בארץ. אנחנו לוכדים אטומים מאוד קרים במרחק מאוד קרוב לשבב, וזה כלי מאוד ייחודי למדע בסיסי ולטכנולוגיה קוונטית.
הדבר העיקרי שאנחנו עושים ניתן לתיאור פשוט כ-"שיחות עם אטומים". אכן, יש לנו תקשורת מאוד ענפה עם האטומים, והם בעצם המורים שלנו!

יש לנו הישגים ברמה בינלאומית גם בתחום של מדע בסיסי וגם בתחום של טכנולוגיה. קצת על מה קורה אצלנו ניתן לראות ב: http://www.bgu.ac.il/atomchip/News/Whats_New.htm
אנחנו אמנם קבוצה ניסיונית, אבל אנחנו גם עושים הרבה תיאוריה (יש כיום בקבוצה ארבעה חוקרים תיאורטיקנים).

למי שמתעניין במדע יותר בסיסי, אז כדאי שיסתכל למשל בסרטון על העבודה שפירסמנו בג'ורנל SCIENCE (אחד משני הג'ורנלים הטובים בעולם) על הקשר בין תורת הקוונטים לתורת היחסות הכללית:
https://www.youtube.com/watch?v=HjadMfe241E
בפרויקט הנ"ל שמנו שעון אחד בשני מקומות בו-זמנית, וכיום אנו ממשיכים בניסויים מאוד מתקדמים על יסודות תורת הקוונטים ותורת היחסות, שני העמודים העיקריים של הפיסיקה המודרנית.
בנוסף למדע בסיסי במיינסטרים, אנחנו גם מחפשים אחר סימנים לחוקי טבע חדשים או תופעות לא ידועות. למשל אנחנו כיום בונים את הגלאי היחיד בישראל לחומר אפל.
יש לנו כיום גם פרויקט מאוד מיוחד במאיץ הגדול שבז'נבה (CERN) שבו בפעם הראשונה בהיסטוריה ננסה ללכוד לא אטום רגיל על השבב האטומי שלנו, אלא אנטי-אטום (למשל אנטי-אטום מימן
שבנוי מאנטי-פרוטון שלילי בגרעין ופוזיטרון במקום אלקטרון שנע מסביב לגרעין). ההבנה של אנטי-חומר (שיש תיאורטיקנים שאף טוענים שגרביטציה עובדת עליו בכיוון הפוך) יכולה ללמד אותנו דברים חדשים לחלוטין על הטבע כולל למשל מדוע אנחנו רואים יותר חומר מאנטי-חומר אף על פי שההסתברות ליצירתם במפץ הגדול הייתה אמורה להיות שווה.

למי שיותר מתעניין בטכנולוגיה, אנחנו עובדים באינטנסיביות ביחד עם משרד הביטחון וכן חברות כמו אקיוביט (שעונים אטומיים) והתעשיה האוירית (מגנטומטריים אטומיים).
יש לנו חוזים עם חיל האויר האמריקאי וחיל הים האמריקאי.
השבב האטומי נחשב לכלי בסיסי בהפיכת הטכנולוגיה הקוונטית לטכנולוגיה פרקטית.

קבוצתנו קיבלה פרסים לא מעטים, והסטודנטים שלנו קיבלו לא מעט פרסי הצטיינות (כולל בינלאומיים). מפרסים להצטיינות בתואר שני ושלישי באוניברסיטה שלנו, דרך פרסי הצטיינות לאומיים, ועד פרסים של אגודות שונות בחו"ל. למשל, הסטודנט האחרון שלנו שסיים אצלנו דוקטורט היה מצטיין רקטור והוזמן למשרת בתר דוקטורט אצל חתן פרס נובל ב-MIT (שם הוא נמצא עכשיו).

אולי אוסיף כמה מלים על טכנולוגיה קוונטית ועל השעון החדש שאנו בונים:
בשנים האחרונות נושא הטכנולוגיה הקוונטית מקבל תאוצה גבוהה עם השקעות של עשרות ביליוני דולרים ברחבי העולם, וכמה אפליקציות שנמצאות כבר בשלב של פיתוח תעשייתי.
אחת האפליקציות היא מדידה מדויקת של זמן בשביל מערכות ניווט, תקשורת מהירה, קריפטוגרפיה, סינכרון פעולות בנקאיות, סינכרון מערכות חשמל, ועוד מטרות רבות.
מדידה מדויקת של הזמן גם תאפשר מחקר בסיסי חדשני, כמו למשל בדיקה של תורת היחסות של איינשטיין, בדיקה של יסודות תורת הקוונטים, או חיפוש אחרי תופעות טבע חדשות.
בימים אלו נבנה באוניברסיטת בן-גוריון שעון אטומי מתקדם ביותר. זה יהיה השעון המדויק ביותר בישראל והוא יעמוד בשורה אחת עם השעונים המדויקים ביותר בעולם.
הדור החדש של השעונים הללו הם הכלי המדויק ביותר שהמין האנושי אי פעם בנה! דיוק יחסי של עשר בחזקת מינוס 19 ! כלומר, אם היינו מפעילים את השעון במפץ הגדול, היום הייתה לו טעות של הרבה פחות משניה.

לסיום, הסטודנט שיעבוד במעבדה ייחשף לא רק למדע קוונטי בחזית העולמית אלא גם לטכנולוגיות חדישות ביותר שתומכות אצלנו במדע וטכנולוגיה קוונטיים, ממערכות אלקטרוניקה ומחשבים, דרך לייזרים מתקדמים ביותר, אופטיקה ואלקטרו אופטיקה, ועד טכנולוגיות ואקום וחומרים. לדוגמא, רוחב הפס של הלייזר של השעון החדש צריך להיות מתחת ל-1הרץ (!), קרי סדרי גודל רבים יותר טוב מלייזרים מקובלים. טכנולוגיות גבוהות אלו ישרתו אתכם היטב בין אם תבחרו לבסוף בקריירה אקדמית או בקריירה בתעשייה.

לכל המעוניינים לעשות סיור במעבדה ולקבל הסברים נוספים, ניתן לפנות אליי במייל.
בברכת עלה והצלח, פרופ' רון פולמן.

שלח תגובה

חזור אל “הודעות לתלמידי תואר ראשון”